تحصیل در اتریش (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در اتریش

مقدمه

از سال ۱۹۶۰، تحصیل در اتریش برای دانشجویان مهاجر نیز امکان‌پذیر شده است و برای همین بسیاری از دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد؛ دانشگاه‌های باکیفیت در حد کلاس جهانی، شهریه پایین، امنیت بالای جامعه برای زندگی و مواردی از این دست که نوید سال‌های دانشجویی جالبی را در این کشور می‌د‌هد.

اتریش که در قلب اروپا واقع شده است، به خاطر دستاوردهای فرهنگی و علمی خود در زمینه‌های مختلف، از آموزش اپرای کلاسیک گرفته تا مهندسی خودرو مشهور است. بر اساس نظرسنجی از دانشجویان بین المللی در وب سایت StudyPortals، کشور اتریش یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای تحصیلات عالی است.

سیستم آموزشی اتریش؛ از بهترین‌ها در اروپا

کشورهای اروپایی از نظر داشتن سیستم‌های آموزشی قدرتمند در سراسر جهان محبوب و پرطرفدار هستند. از این رو سالانه افراد زیادی به این کشورها مهاجرت می‌کنند. با وجود آنکه تقریباً در تمام کشورهای این قاره، تعدادی از دانشگاه‌های برتر جهان وجود دارند؛ اما در این میان اسامی بعضی از این کشورها بیشتر به چشم می‌خورد. یکی از این بهترین کشورهای اروپایی از نظر کیفیت آموزشی، کشور اتریش است. تحصیل در اتریش شرایط و مزایای خاص خود را دارد که در ادامه این مطلب از صباپلن به طور کامل در مورد مسائل مختلف مربوط به آن توضیح می‌دهیم.

شرایط تحصیل در اتریش

کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است و همواره در لیست ده کشور اول جهان از نظر کیفیت سیستم آموزشی قرار داشته است. حجم زیادی از مهاجرین کشور اتریش را مهاجرین تحصیلی تشکیل می‌دهند. و خوشبختانه این کشور شرایط بسیار استانداردی برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی دارد و خبری از شرایط بیش از حد سختگیرانه نیست و شما می‌توانید در محیطی سالم برای آن رقابت داشته باشید.

تحصیل در بسیاری از مقاطع این کشور با هزینه‌های بسیار کم و در بسیاری از مواقع به صورت رایگان انجام می‌شود. هدف این است که هیچ دانش آموزی نتواند به دلیل مشکلات مالی از تحصیل بازبماند. با این حال در کنار این مدارس و دانشگاه‌‌های دولتی، انواع خصوصی نیز وجود دارد که در ازای پرداخت هزینه می‌توانید در آنها تحصیل کنید.

یکی دیگر از مسائلی که باعث اعتبار بالای سیستم آموزشی این کشور شده است هم این است که در برنامه‌های تحصیل در اتریش چه در مدارس و چه در دانشگاه‌ها، تمرکز زیادی بر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی است. این کار نه تنها به ارتقای سطح علمی کشور اتریش کمک زیادی کرده است، بلکه باعث شده است دانش آموختگان این کشور سواد علمی بالایی داشته باشند و در نتیجه در بسیاری از موقعیت‌های شغلی در سراسر جهان به کار گرفته شوند.

شرایط سنی تحصیل در اتریش

یکی از مزایای تحصیل در اتریش که آن را به یک گزینه‌ی بسیار محبوب در بین دانشجویان خارجی تبدیل می‌کند، نبودِ محدودیت سنی برای تحصیل است. در بسیاری از کشورهای جهان برای دانشجویان خارجی محدودیت سنی وجود دارد. به عنوان مثال اگر بیش از ۲۲ سال داشته باشید، نمی‌توانید برای ورود به مقطع کارشناسی درخواست دهید. اما در اتریش این طور نیست. در هر سنی که در خود آمادگی تحصیل را حس ‌کنید، می‌توانید شانس خود را برای ورود امتحان کنید.

با این حال نکته‌ی مهمی که در زمان بررسی درخواست ویزای شما برای تحصیل در اتریش مورد توجه قرار می‌گیرد این است که شکاف تحصیلی نداشته باشید و بین مقاطع تحصیلی مختلف شما فاصله‌ی زیادی وجود نداشته باشد. و اگرچه از نظر قانونی هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در اتریش وجود ندارد، اما به هر میزان که در محدوده‌ی سنی مناسب‌تری قرار داشته باشید، شانس پذیرش ویزای شما افزایش پیدا می‌کند.

سیستم آموزشی در اتریش

به طور کلی می‌توان سیستم آموزشی اتریش را در دو بخش مورد بررسی قرار داد: مدارس و دانشگاه‌ها. شما به عنوان یک خارجی می‌توانید برای هر کدام از این بخش‌ها درخواست تحصیل ارسال کنید. در ادامه در مورد شرایط پذیرش و سیستمی هر کدام از این بخش‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

مدارس اتریش

دوره‌ی مدرسه‌ در اتریش یک دوره‌ی ۹ ساله است که گذراندن آن برای همه‌ی دانش‌آموزان ضروری است. چهار سال اول آموزشی در مدارس اتریش، دور‌‌ه‌ی دبستان یا ابتدایی (Volksschule یا Grundschule) نام دارد. بعد از آن و در ده سالگی دانش آموز باید به مدت چهار سال در مقطع بعدی تحصیل کند. در بعضی از ایالت‌های اتریش این مقطع ، مقطع متوسطه (Hauptschule یا Kooperative Mittelschule) نام دارد و در بعضی از ایالت‌ها این مقطع، راهنمایی جدید (Neue Mittelschule) نام دارد. در هر حال این مقطع یک دوره‌ی چهار ساله از کلاس پنجم تا هشتم است.

در سال نهم دانش آموز یک دوره‌ی گرامری در مقطعی به نام (Polytechnische Schule) طی می‌کند که آنها را برای ورود به مقاطع بالاتر آماده کرده و شامل یک دوره‌ی کارآموزی نیز هست. در این مرحله دانش آموز باید برای جهت تحصیلی خود تصمیم گیری کند. به طور کلی دو میسر برای دانش آموز وجود دارد ورود به آموزشگاه‌‌های عالی یا مدرسه‌ی حرفه‌ای.

 • آموزشگاه عالی Berufsbildende höhere Schulen (BHS)، مدرسه‌ای تمام وقت و شبیه به دوره‌ی دبیرستان در ایران است. این مقطع با آزمون دیپلم به پایان می‌رسد و دانش آموز می‌تواند برای تحصیل در اتریش در مقاطع دانشگاهی آماده شود.
 • مدارس حرفه‌ای (berufsschule) مسیر دیگری برای آموزش و تحصیل در اتریش است که در آن دانش آموز در کنار تحصیل به صورت نیمه وقت کارآموزی یا سایر آموزش‌های محل کار را تجربه می‌کند. این مدرسه چیزی شبیه به سیستم فنی و حرفه‌ای در ایران است و دانش آموز می‌تواند به صورت نسبی با مهارت‌های شغلی خود در آینده آشنا شود. این دوره یک دوره‌ی سه تا چهار ساله است.

دانشگاه‌های اتریش

یکی دیگر از مقاطع تحصیل در اتریش که بسیاری از درخواست‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور به خاطر آن است؛ مقطع دانشگاهی است که در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. قبل از اینکه بخواهیم در مورد این مقاطع صحبت کنیم، ابتدا باید در مورد نحوه‌ی ورود به دانشگاه‌‌های اتریش و آزمون آن توضیح دهیم.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های اتریش

زبان اصلی برای تحصیل در اتریش آلمانی است. برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها، سطح مهارت زبان آلمانی باید حداقل C1 باشد. آزمون‌های پذیرفته شده توسط دانشگاه‌ها در وب سایت هر کدام از موسسات آموزشی ذکر شده، اما معمولاً شامل آزمون‌های ÖSD Zertifikat ، Goethe Zertifikat ، TestDaF می‌شوند. رشته‌هایی هم وجود دارد که به انگلیسی تدریس می‌شود، اما در مقایسه با رشته‌های آلمانی، تعداد آنها کم و اغلب در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات دکترا، به ویژه برای رشته‌هایی چون تجارت، مدیریت، بازاریابی و فناوری اطلاعات است. حداقل سطح مهارت انگلیسی IELTS 6.0 بوده و البته برخی از رشته‌ها حداقل به نمره ۶٫۵ نیاز دارند.

۲۲ دانشگاه دولتی و ۱۶ دانشگاه خصوصی برای تحصیل در اتریش وجود دارد که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. باید گفت که در اتریش هیچ سیستم واحدی برای پذیرش دانشجو وجود ندارد، بنابراین هر دانشگاه معیارهای خاص خود را ارائه می‌دهد. شرایط پذیرش به طور مستقیم در وب سایت‌های دانشگاه‌ها ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

به عنوان یک قاعده، برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش به موارد زیر نیاز دارید:

 • کپی گذرنامه
 • گواهی تحصیلات متوسطه / لیسانس / فوق لیسانس
 • اثبات مهارت آلمانی یا انگلیسی (دیپلم تایید تحصیلات قبلی به آلمانی / انگلیسی یا مدارک زبان)
 • انگیزه نامه و توصیه نامه‌ها
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی (برای تحصیل در مقطع دکترا)

علاوه بر مجموعه اسناد ذکر شده، برای تحصیل در اتریش در برخی دانشگاه‌ها شرکت و موفقیت در آزمون کتبی، آزمون شفاهی و مصاحبه ورودی نیز شرط اصلی پذیرش است. در واقع از سال ۲۰۱۹، دانشگاه‌ها شروع به معرفی امتحانات ورودی خود کردند. به عنوان مثال، دانشگاه‌های علوم کاربردی و پزشکی، دانشگاه‌های هنر، دانشگاه‌های حقوق و علوم سیاسی، شیمی و روانشناسی جز مواردی هستند که آزمون ورودی دارند. در این صورت، لازم است مهلت ارسال درخواست و تاریخ آزمون ورودی را بدانید. مهلت ارسال درخواست برای این موارد ممکن است ۶ ماه قبل از شروع ترم، پایان یابد. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت‌های دانشگاه‌ها و در پورتال آلمانی زبان Studiversum پیدا کنید.

آزمون ورودی

بسته به انتخاب رشته‌ی دانشگاهی در اتریش، ممکن است به شرکت در آزمون ورودی نیاز داشته باشید. بعضی از رشته‌های بعضاً پرطرفدار و نسبتاً سخت مانند رشته‌های پزشکی به آزمون ورودی نیاز دارند. یکی از آزمون‌های مهم برای تحصیل در اتریش آزمون ماتورا است.

Matura یک آزمون پایان تحصیلی در مقطع دبیرستان و ورود به دانشگاه است. و نه تنها یک امتحان نهایی بلکه یک معیار تنظیم کننده برای گذر از آموزش متوسطه به آموزش عالی است، و مشابه آن در سیستم‌های آموزشی بسیاری از کشورهای اروپایی وجود دارد. Matura یک آزمون سراسری با شرایط برابر برای همه داوطلبان است: آنها همزمان در آزمون شرکت می‌کنند و قوانین و معیارهای ارزیابی برای همه‌ی آنها یکسان است.

داوطلبان با گذراندن امتحانات دوره‌ی ماتورا ثابت می‌کنند که به معیارهای علمی کافی دست یافته‌اند و توانایی آنها برای تحصیلات آکادمی سنجیده می‌شود. استعدادهای خاص در آزمون Matura ارزیابی نمی‌شوند، اما توسط خود دانشگاه قابل ارزیابی است.

دوره‌های پیش پزشکی

برای ورود به رشته‌ی پزشکی و زیرشاخه‌های آن نیاز به آموزش‌ها و آمادگی‌های اولیه‌ای هست که دانش‌آموز باید آنها را دریافت کند. از این رو دوره‌هایی به نام دوره‌های پیش پزشکی در این کشور برگزار می‌شوند که یک ساله طول می‌کشند و در آنها بر آموزش دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و زبان تمرکز می‌شود. آموزش‌های این دوره بخش مهمی از آزمون ماتورای پزشکی را تشکیل می‌دهند. شرکت در این دوره‌ ضروری و مستلزم پرداخت هزینه است.

مقاطع مختلف تحصیل در اتریش

علاوه بر اینکه مهاجرین می‌توانند فرزندان خود را در این کشور به مدرسه بفرستند و از مزایای تحصیل رایگان بهره‌مند شوند؛ مقاطع تحصیلی مختلفی برای تحصیلات عالی و تکمیلی نیز وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در آن و شروع تحصیل در اتریش اقدام می‌کنند. در ادامه مطلب شرایط تحصیل در این مقاطع را بررسی خواهیم کرد.

مقطع کارشناسی در اتریش

این مقطع اولین مقطع دانشگاهی برای تحصیل در اتریش است که بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. برای ورود به آن شما به مدرک دیپلم دوازده ساله نیاز دارید. و به جز آن باید سایر مدارک تحصیلی خود و ریزنمرات دبیرستانتان را نیز به صورت ترجمه شده ارائه دهید. اگر نمی‌خواهید در آزمون ماتورا برای ورود به این مقطع شرکت کنید باید ترجمه‌ی رسمی قبولی در کنکور ایران را داشته باشید. با وجود آنکه برای تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی شما به مدرک زبان آلمانی نیاز دارید اما بعضی از رشته‌ها در این کشور به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. ‌

کلاس‌های کارشناسی توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علمی کاربردی برگزار می‌شوند. برنامه تحصیل در اتریش و در مقطع کارشناسی، در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود، به عنوان مثال: هنرها و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی، حقوق، پزشکی، دامپزشکی، علوم طبیعی و اجتماعی، آموزش، الهیات. دانشگاه‌ها معیارهای خاص خود را برای پذیرش ارائه می‌دهند.

معمولاً مدارک الزامی برای ورود به این مقطع به شرح زیر است:

 • گواهینامه آموزش متوسطه
 • متن با نمرات آخرین تحصیلات
 • گواهی Studienplatz Nachweis (تأیید اینکه دانشجو حق تحصیل در یک رشته مشابه در یک موسسه آموزش عالی در یک کشور را دارد)
 • اثبات مهارت زبان آلمانی در آزمونهایی چون A2 / C1 ÖSD ، Goethe Zertifikat ، telc Deutsch ، DSH2 ، DSD II ، TestDaF
 • عبور از آزمون ورودی (برای همه رشته‌ها الزامی نیست)
 • رزومه
 • کپی گذرنامه

نکته: اسنادی که به زبان انگلیسی / آلمانی نیستند باید ترجمه و محضری شوند.

در دانشگاه‌های بزرگ، پذیرش درخواست دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اتریش چندین هفته طول می‌کشد. این دوره غالباً با انجام امور مربوط به ویزا همزمان می‌شود که می‌تواند منجر به کمبود مهلت‌ شود. بنابراین توصیه می‌شود متقاضیان در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری اسناد و ارسال درخواست اقدام کنند. در بعضی موارد، نامه پذیرش ممکن است مشروط باشد و داوطلب باید در دوره‌های مقدماتی (انگلیسی، ریاضیات، تاریخ یا جغرافیا) شرکت کند و مهارت زبان آلمانی را از C1 به A2 بهبود بخشد. در این حالت، دانش آموز باید برنامه مقدماتی را به پایان برساند و پس از اتمام آزمون را پشت سر بگذارد.

به طور معمول، برنامه کارشناسی ۴ سال در رشته‌های مهندسی و ۳ سال در سایر رشته‌ها ادامه دارد. دانشگاه‌های اتریش یک برنامه درسی ثابت ندارند: دانشجو خود برنامه درسی، اساتید و تاریخ امتحانات را انتخاب می‌کند.

کارشناسی ارشد در اتریش

بعد از کارشناسی شما می‌توانید وارد مقطع ارشد شود. این دوره یک دوره‌ی دو تا سه ساله است که در پایان آن باید یک پایان نامه ارائه‌ دهید. برای ورود، به مدرک دوره‌ی لیسانس و نمرات آن نیاز دارید. بعلاوه داشتن مدرک زبان آلمانی معتبر نیز ضروری است. به دلیل تفاوت کیفیت آموزشی در ایران و اتریش دانشجویانی که دوره‌ی لیسانس خود را در ایران گذرانده‌اند و اکنون می‌خواهند برای مقطع ارشد به اتریش بروند ممکن است کمی دچار مشکل شوند و مجبور شوند بعضی از دروس دوره‌ی کارشناسی را دوباره بخوانند.

رشته‌های کارشناسی ارشد توسط دانشگاه‌های خصوصی، دولتی و دانشگاه‌های علمی کاربردی ارائه می‌شود. قبل از پیوستن اتریش به پروسه بولونیا، مدرک کارشناسی ارشد با مدرک لیسانس ادغام شده بود و زمان تحصیل بسیار بیشتر طول می‌کشید. به چنین برنامه‌هایی، برنامه Diploma (Diplomstudium) یا Magister گفته می‌شد. هنوز هم می‌توان از این نوع رشته‌ها با مدت زمان ۶ سال زمان برای تحصیل، در برخی از دانشگاه‌ها پیدا کرد.

البته به طور استاندارد برای تحصیل در اتریش و در مقطع کارشناسی ارشد به دو سال زمان نیاز است. برنامه درسی شامل دروس اجباری و انتخابی است. در طول سال اول، دانشجویان موضوعات عمومی و اجباری را می‌آموزند و در سال دوم، به دروس انتخابی روی می‌آورند. دفاع از پایان نامه نیز به صورت شفاهی انجام می‌شود. در طول تحصیل، دانشجویان در سخنرانی‌ها شرکت می‌کنند، تحقیق می‌کنند و روی پروژه‌های گروهی و فردی کار می‌کنند. معمولاً اسناد زیر برای پذیرش در مقطع کارشناسی مورد نیاز است:

 • مدرک لیسانس
 • ریز نمرات با گواهینامه Studienplatznachweis (در صورت اتمام دوره کارشناسی در اتریش به این مدرک نیازی نیست)
 • گواهی زبان آلمانی / انگلیسی
 • رزومه، انگیزه نامه و توصیه نامه‌ها

مقطع تحصیلی دکترا در اتریش

برای ورود به مقطع دکترا شما به مدرک دوره‌ی ارشد و ریزنمرات آن به همراه یک مدرک معتبر نیاز دارید. ورود به این مقطع مستلزم شرکت در مصاحبه و قبولی در آن است. دوره‌ی دکترا می‌تواند از دو تا چهار سال طول بکشد و در پایان دانشجو باید یک پایان نامه ارائه دهد. با توجه به اهمیت بالای تحقیق و پژوهش در تحصیل در اتریش شما باید پایان نامه‌ی بسیار قابل قبول و سطح بالایی ارائه دهید.

مطالعات دکترا در زمینه‌های مختلف علمی انجام می‌شوند و برخی از رشته‌ها حالت کلی و عمومی دارند. همچنین طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در مورد موضوعات خاص هستند. گروه دوم از رشته‌ها برای تحصیل در اتریش، معمولاً در مدارس دکتری منتخب (Doktoratskollegs) توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند. تحصیلات دکترا در اتریش ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و اغلب، مدت زمان تحصیل بستگی به مدارک تحصیلی دانشجو دارد: با مدرک کارشناسی ارشد، تحصیلات دکترا ۳ سال و با مدرک لیسانس ۴ سال ادامه خواهد داشت.

سال اول دکترا برای تحصیل در اتریش شامل سخنرانی‌ها و سمینارهای معمول با هدف کسب دانش و توسعه مهارت‌های تحقیقاتی است. در اواخر سال اول تحصیل، داوطلبان موضوع پایان نامه را انتخاب می‌کنند. پس از تأیید، زمان باقیمانده به نوشتن مقاله علمی اختصاص می‌یابد. در دانشگاه‌های اتریش، داوطلبان دکترا اغلب دو مشاور علمی تعیین می‌کنند. تحویل پایان نامه به صورت ارائه و دفاع شفاهی قبل از کمیسیون صورت می‌گیرد. همچنین در طول تحصیل دکترا در اتریش فرصتی برای کار هم وجود دارد و دانشجو می‌تواند کارمند دانشگاه شود و حقوق بگیرد. در عوض، او تدریس می‌کند، در آزمایشگاه‍ها کمک می‌کند و کارهای اداری را انجام می‌دهد. روند پذیرش در مقطع دکترا مشابه درخواست برای دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد است.

دانشگاه‌های برتر اتریش

بعضی از بهترین دانشگاه‌‌های دنیا در اتریش قرار دارند که تحصیل در آن را به یک گزینه‌ی بسیار ایده آل تقسیم می‌کنند. همانند مدارس، برای تحصیل در اتریش در مقطع دانشگاهی نیز دو گزینه در پیش رو دارید: دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیاز به پرداخت هزینه ندارید. جدا از اینکه سطح علمی این دانشگاه‌ها بسیار بالا است، مدرک بسیاری از آنها نیز مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز هست. در ادامه بعضی از مهمترین دانشگا‌ه‌های اتریش را به شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه وین

دانشگاه وین، اولین دانشگاه اتریش از نظر سطح علمی است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌‌های این کشور نیز محسوب می‌شود که در سال ۱۳۶۵ میلادی در پایتخت اتریش تاسیس شده است. در حال حاضر در حدود ۹۴ هزار دانشجو در ۱۸۸ دانشکده‌ی آن در حال تحصیل هستند. کیفیت آموزشی این دانشگاه بسیار بالا است و در سال‌های اخیر در جایگاه ۱۱۵ جهان قرار گرفته است. دانشگاه وین چندین برنده‌ی جایزه‌ی نوبل را در کارنامه‌ی خود دارد.

زبان تدریس این دانشگاه زبان آلمانی است اما بعضی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند و برای هر دو، شما نیاز به ارائه‌ی مدرک معتبر دارید. با وجود آنکه این دانشگاه یکی از بزرگترین کتابخانه‌های اتریش برخوردار است و کتاب‌هایی با قدمت چند قرن دارد و امکانات رفاهی بسیار خوبی در اختیار دانشجویانش قرار می‌دهد اما خوابگاه دانشجویی ندارد اما خانه‌های دانشجویی بسیار ارزان قیمتی در سطح شهر وین وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. تحصیل در این دانشگاه مستلزم پرداخت هزینه‌ی اندک است.

دانشگاه پلی تکنیک وین

این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی برای علاقه مندان تحصیل در اتریش است که در سال ۱۸۱۵ در شهر وین تاسیس شده است. در سال ۲۰۱۱ این دانشگاه توانست در بین دانشگاه‌‌های فنی و مهندسی جهان، رتبه‌ی ۸۱ را به خود اختصاص دهد. در این دانشگاه موضوع تحقیقات و پژوهش به شدت جدی گرفته می‌شود و از این رو دانشجویان آن می‌توانند در رشته‌ی خود تسلط زیادی پیدا کنند. در حال حاضر دانشگاه پلی تکنیک وین در حدود ۲۷ هزار دانشجو دارد و بعضی از مهمترین دانشکده‌های آن شامل دانشکده‌ی برق، معماری، عمران، ای تی و … است.

دانشگاه اینسبروک

این دانشگاه سومین دانشگاه برای تحصیل در اتریش است که رشته‌های پزشکی آن بسیار محبوب است. در این دانشگاه که در سال ۱۶۶۵ تاسیس شده است در حدود ۲۷ هزار دانشجو دارد. نکته‌ی جالب توجه در مورد آن، این است که در بین دانشجویان خارجی بسیار محبوب است و درصد زیادی از دانشجویانِ آن را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. تحصیل در دانشگاه اینسبروک رایگان است اما برای استفاده از خوابگاه‌های آن باید مبلغ اندکی را بپردازید. این دانشگاه طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان مستعد قرار می‌دهد. تحصیل در این دانشگاه به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی انجام می‌شود.

دانشگاه گراتس

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی اتریش که در سال ۱۵۸۵ در شهری به همین نام تاسیس شده است دانشگاه گراتس است. به دلیل مرز مشترک با کشور اسلوونی دانشجویان زیادی از این کشور در حال تحصیل در آن هستند. در حدود ۳۱ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و سطح امکانات رفاهی در آن بسیار بالا است و کتابخانه‌ی آن سومین کتابخانه‌ی اتریش است که بخش زیادی از کتابهایش را کتاب‌های خطی و قدیمی تشکیل می‌دهد. خوابگاه دانشجویی و ورزشگاه‌های مجهزی در اختیار دانشجویان دانشگاه گراتس قرار داده می‌شود. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های محبوب در بین دانشجویان بین المللی است و در حدود ۱۲ درصد از دانشجویان آن را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.

دانشگاه کلاگن فورت

یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل در اتریش، دانشگاه کلاگن فورت است. که بزرگترین موسسه‌ی تحقیقاتی در ایالت کرنتن اتریش می‌باشد. تاسیس این دانشگاه به سال ۱۹۷۰ برمی‌گردد. بعضی از مهمترین دانشکده‌های این دانشگاه شامل دانشکده‌ی علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد، علوم فنی و مطالعات است. در حدود ۴ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که ۶۸ درصد از آنها در مقطع کارشناسی درس می‌خوانند.

دانشگاه اقتصاد و کسب ‌و کار وین

دانشگاه اقتصاد و کسب ‌و کار وین یکی از بزرگترین دانشگاه‌‌های اتریش است که در این حوزه‌ در حال فعالیت است. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌‌های اتریش است که در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده است و هم اکنون در حدود ۲۳ هزار دانشجو در آن در حال تحصیل می‌باشند. از نظر سطح کیفیت آموزشی این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کسب و کار در سراسر اروپا است.

رشته‌‌های پردرآمد و بررسی چند رشته‌ی مهم

اگر به فکر تحصیل در اتریش هستید اما نمی‌دانید کدام رشته را برای این کار انتخاب کنید، ما در ادامه لیستی از پردر‌آمدترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در این کشور را به شما معرفی می‌کنیم.

رشته‌ی حقوق

یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در اتریش، رشته‌ی حقوق است که برای تحصیل در آن به تسلط بسیار بالا به زبان آلمانی نیاز دارید. احتمالاً می‌دانید که رشته‌ی حقوق یک دوره‌ی آموزشی درازمدت است و شما باید سالهای زیادی را صرف تحصیل و اخذ گواهینامه‌های مختلف کنید. این رشته، یک رشته دشوار است اما بسیار ارزشمند و پردرآمد است و تنها فارغ التحصیلان کارشناسی این رشته، ۳۰۰۰ یورو در ماه درآمد دارند. تحصیل در اتریش در رشته‌ی حقوق، شامل ۹ ترم به عنوان دوره‌ی مقدماتی و ۴ ترم دوره‌ی حرفه‌ای است. ورود به این رشته به آزمون ورودی نیاز دارد.

بعضی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته حقوق در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه سالزبورگ
 • دانشگاه دانوب
 • دانشگاه اینسبروک

رشته‌ی روانشناسی

روانشناسی یکی از محبوب‌ترین دوره برای دانشجویان خارجی است که برای تحصیل در اتریش انتخاب می‌کنند. مدرک روانشناسی در اتریش، یک مدرک بین رشته‌ای است و شامل دروس ریاضی، بیولوژیک و پزشکی است. برای کار مستقل به عنوان روانشناس در اتریش، داشتن مدرک کارشناسی ارشد ضروری است. با داشتن مدرک لیسانس، شما فقط مجاز به انجام فعالیت‌‌های روانشناختی به عنوان کارمند خواهید بود. حقوق اولیه روانشناسان به طور متوسط ​​بین ۲،۶۰۰ تا ۲،۹۰۰ یورو در ماه است. دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته‌ی ‌روانشناسی در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه سالزبورگ
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه خصوصی وبستر وین
 • دانشگاه آلپن-آدریا ، کلاگنفورت

رشته‌ی گردشگری

دوره‌ی گردشگری و مدیریت اوقات فراغت یکی دیگر از رشته‌های محبوب برای تحصیل در اتریش است زیرا این کشور به طور متوسط سالانه ۴۰ میلیون توریست دارد. بنابراین اتریش به جوانان آموزش دیده در مورد نحوه‌ی مدیریت صنعت گردشگری نیاز مبرم دارد. هرکسی که بخواهد در صنعت گردشگری کار کند شانس بسیار خوبی برای یافتن کار در اتریش دارد. حقوق یک مدیر گردشگری و اوقات فراغت به طور متوسط ​​بین ۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰ یورو در ماه است.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در جهانگردی در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه علوم کاربردی سالزبورگ
 • مرکز مدیریت MCI اینسبروک – دانشگاه بین المللی
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه علمی کاربردی اقتصاد وین

رشته‌ی اقتصاد

اقتصاد احتمالاً یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در اتریش است. و این کشور یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد. اگر می‌خواهید بینش عملی‌تری در این رشته داشته باشید، تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی انتخاب بهتری خواهد بود. به طور ویژه ترکیب اقتصاد و جامعه شناسی در دانشگاه‌های اتریش بسیار محبوب است. متوسط ​​حقوق و دستمزد حرفه‌ای‌های این رشته از ۲۲۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو شروع می‌شود. دانشگاه‌های برتر برای تحصیل اقتصاد در اتریش عبارتند از:

 • WU وین
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه علوم کاربردی سالزبورگ
 • دانشگاه وین

رشته‌ی پزشکی

تحصیل پزشکی در اتریش نیاز به داشتن دانش کافی در زبان آلمانی، حداقل در سطح C1 و کمی درک زبان لاتین دارد. برای رشته‌های پزشکی هیچ دوره‌ای به زبان انگلیسی برای تحصیل در اتریش وجود ندارد. میانگین حقوق پزشکان تازه کار در اتریش از ۳۵۰۰ یورو شروع می‌شود، اما این بستگی زیادی به رشته و نوع توانایی آنها دارد.

بعضی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه پزشکی وین
 • دانشگاه پزشکی اینسبروک
 • دانشگاه پزشکی گراتس
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه خصوصی پزشکی Paracelsus در سالزبورگ
 • دانشگاه خصوصی دانوب

شهریه‌ی دانشگاه‌ها در اتریش

همانطور که در بالا گفتیم، امکان تحصیل رایگان در اتریش در بخش‌های مختلف؛ از مدارس آن گرفته تا دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. با این حال این حالت بیشتر برای خود اتریشی‌ها و دانشجویان اروپایی ست و بیشتر دانشجویان خارجی مجبور به پرداخت هزینه‌ هستند. با این حال خبر خوب این است که شهریه‌ی دانشگاه‌های اتریش به مراتب از کشورهای هم سطحش مانند سوئیس بسیار کمتر است. این شهریه می‌تواند بسته به رشته‌ی انتخابی شما در دانشگاه‌های دولتی برای هر ترم تا حدود ۷۰۰ یورو باشد.

اما در مورد دانشگاه‌‌های خصوصی شرایط کمی تفاوت دارد و شما باید شهری‌های نسبتاً بالا از حدود ۵ تا ۱۰ هزار یورو در هر ترم پرداخت کنید. با این حال در ازای این هزینه امکانات خوبی برای تحصیل در اتریش در اختیار شما قرار داده می‌شود. به جز هزینه‌های مربوط به دانشگاه‌ها، شما باید هزینه‌های جانبی از جمله، هزینه‌های زندگی، خورد و خوراک، مسکن و خرید ملزومات تحصیلی را نیز مدنظر داشته باشید.

بورسیه‌ی تحصیلی

با وجود آنکه تحصیل در اتریش هزینه‌ی بسیار کمی دارد و همانطور که در بالا گفتیم در بسیاری از مواقع رایگان است؛ با این حال بسیاری از دانشگاه‌های این کشور طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بااستعداد قرار می‌دهند. برای دریافت این بورسیه‌ها شما باید علاوه بر داشتن سابقه‌ی تحصیل درخشان، مدرک زبان آلمانی معتبر نیز داشته باشید. قبل از اقدام برای دریافت یک بورسیه‌ی خاص باید حتماً اطلاعات کامل در مورد آن را بدست آورید زیرا هر بورسیه یک سری هزینه‌های خاص را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

در شرایطی که بعضی از بورسیه‌های تحصیل در اتریش تنها به شهروندان این کشور تعلق دارند، با این حال بورسیه‌های زیادی وجود دارد که به دانشجویان خارجی نیز تعلق می‌گیرد که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر است:

 • کمک هزینه‌ی تحصیلی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش
 • بورسیه تحصیلی بنیاد بورسیه‌ی جمهوری اتریش برای دانشجویان مقطع کارشناسی و فارغ التحصیلان
 • کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در موسسه‌ی آموزش عالی باواریا
 • بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی استان بورگنلند
 • کمک‌های بنیاد خصوصی ریموند پرتلر

بورس و کمک هزینه تحصیلی در اتریش

برای تحصیل در اتریش، بورس تحصیلی و بودجه تحقیقاتی برای خارجی‌ها وجود دارد. با این حال تعداد آنها کم است و عمدتاً برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. همچنین انواع کمک هزینه‌ها نیز به کشور مبدا متقاضی بستگی دارد. شایان ذکر است که در اتریش، هزینه‌های آموزش به ندرت به طور کامل پوشش داده می‌شود و کمک‌های بلاعوض هم به صورت جزئی هستند.

انواع بورس تحصیلی نه فقط از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، بلکه گاهی از سمت شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های غیردولتی نیز به دانشجویان خارجی داده می‌شود. فرصت‌های فعلی در وب سایت بورس تحصیلی و تحقیقات اتریش ذکر شده است که لیست جداگانه‌ای از آنها را می‌توان در سایت OeAD مشاهده کرد.

ویزای تحصیلی

اگر قصد تحصیل در اتریش را دارید باید برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست بدهید. در اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش شما به نامه‌ی پذیرش از سوی مدرسه یا دانشگاه نیاز دارید. شرایط پذیرش در هر مدرسه یا هر دانشگاه بسته به نوع آن متفاوت است. بعد از دریافت این نامه به مدت ۳۰ روز زمان دارید که برای درخواست ویزای تحصیل در اتریش اقدام کنید. سایر مدارک لازم برای این ویزا به شرح زیراند:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • اصل و کپی شناسنامه
 • مدرک عدم سوء پیشینه
 • چند قطعه عکس
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • ارائه‌ی حساب بانکی با حداقل موجودی ده هزار یورو و اثبات تمکن مالی
 • ارائه‌ی مدرک زبان معتبر
 • ارائه‌ی اصل مدارک مقاطع تحصیلی به همراه ریزنمرات

شما باید این مدارک را به زبان آلمانی ترجمه کرده و تحویل سفارت دهید تا یک زمان مصاحبه برایتان تعیین شود. بعلاوه می‌توانید همراه با ویزای تحصیلی برای ویزای همراه نیز اقدام کنید که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال شما می‌شود. تا سال ۲۰۱۷ شما می‌توانستید ویزای همراه و ویزای تحصیلی را به صورت همزمان درخواست کنید؛ اما بعد از این سال شما باید حداقل ۶ تا ۹ ماه در این کشور زندگی کرده و سپس برای خانواده‌تان ویزای همراه درخواست کنید.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش

اتباع کشورهای اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس برای ورود به اتریش نیازی به ویزا ندارند. با این حال، اگر دوره برنامه‌ریزی شده تحصیل بیش از ۹۰ روز است، باید در ادارات مربوطه ثبت نام کنند و ظرف ۴ ماه پس از ورود اجازه اقامت بگیرید. وقتی صحبت از تحصیل در اتریش برای دانشجویان سایر کشورها می‌شود، برای ورود قانونی به کشور برای تحصیل بیش از ۶ ماه، باید برای ویزای تحصیل D در سفارت اتریش اقدام کنید. لیست اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزا به تابعیت متقاضی و کشور ارائه دهنده بستگی دارد. اما مدارک الزامی و استاندارد به طور معمول عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده و امضا شده
 • گذرنامه و کپی آن
 • عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر
 • بلیط هواپیما رزرو یا خریداری شده
 • بیمه درمانی
 • نامه پذیرش از دانشگاه اتریش
 • اثبات تمکن مالی (برای سنین بالاتر از ۲۴ سال: ۵۳۳٫۱۰۴ دلار در ماه، بیش از ۲۴ سال: ۹۶۶٫۷۹ دلار در هر ماه)
 • تأیید محل اقامت آینده در اتریش (قرارداد اجاره، رزرو در هتل یا خوابگاه)

هزینه ویزا به کشور فرد درخواست کننده، بستگی دارد و بررسی اسناد حداکثر در ۳ ماه انجام می‌شود. اولین مهلت ارسال، شش ماه قبل از سفر بوده و مدارک ویزا شخصاً توسط متقاضی و مستقیماً به سفارت اتریش ارسال می‌شود. ویزای دانشجویی ویزای تک ورودی است و پس از ورود به کشور، دانشجو باید ظرف ۳ روز کاری از تاریخ ورود در دفتر Magistrat در محل اقامت ثبت نام کند. وی همچنین باید درخواست اجازه اقامت دهد (فقط از اول اکتبر ، اگر ترم پاییز باشد) تا مقامات ظرف مدت ۹۰ روز درخواست اجازه اقامت را بررسی ‌کنند (معمولاً در یک هفته انجام می شود، سپس اجازه کار داده می شود). کل هزینه تشکیل پرونده و گرفتن اجازه اقامت ۱۹۵ دلار است و پس از اخذ مجوز اقامت، ویزای دانشجویی به ویزای متعدد تبدیل می‌شود.

خوابگاه‌های دانشجویی در اتریش

بسیاری از دانشگا‌های اتریش خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویانشان قرار نمی‌دهند و در صورتی که این کار را انجام دهند نیز، آنها رایگان نخواهند بود و بیشتر آنها حتی در پردیس دانشگاه هم قرار ندارند. به طور کلی در حدود ۲۶ درصد از هزینه‌های تحصیل در اتریش مربوط به اجاره‌ی مسکن یا استفاده از خوابگاه است. بنابراین حتماً در زمان ارسال درخواست برای دانشگاه، موضوع خوابگاه آن را نیز بررسی کنید.

درحالی که بیشتر دانشگاه‌ها این کشور امکان خوابگاه را ندارند، اتاق‌ها و سوئیت‌های دانشجویی زیادی در شهرهای مختلف برای دانشجویان مهیاست. مسلماً خانه‌هایی که در داخل شهر قرار دارند، از خانه‌هایی که در حومه‌ی شهر هستند گرانتر هستند و بنابراین بیشتر دانشجویان خانه‌های حومه‌ی شهر را ترجیح می‌دهند.

بیمه‌ی دانشجویی

داشتن بیمه‌ی درمانی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند، اجباری است و جزو شرایط اصلی پذیرش محسوب می‌شود. برای دریافت این بیمه باید ابتدا در دانشگاه ثبت نام کنید و شهریه‌ی یک ترم آن را پرداخت کنید و سپس با مدارک مربوط به ثبت نام و پرینت حساب بانکی به یک اداره‌ی بیمه مراجعه کرده و درخواست بیمه‌ی دانشجویی کنید. ارائه‌ی این کارت از یک هفته تا ده روز طول می‌کشد و برگه‌ی آن به آدرس محل سکونت شما ارسال می‌شود. مبلغ این بیمه بسیار اندک است و برای هر ماه در حدود ۵۰ یورو است. به کمک این بیمه، دانشجو از پرداخت بسیاری از هزینه‌های درمانی در کلیه مراکز درمانی معاف می‌شود.

کار حین تحصیل در کشور اتریش

کار حین تحصیل در اتریش مشروط به اجازه‌ی دانشگاه است و به هر نسبت که مقطع تحصیلی شما بالاتر برود و دروستان سخت‌تر شود، این زمان کاهش پیدا می‌کند. ساعت کار حین تحصیل در اتریش بسته به رشته‌ی انتخابی و مقطع آن متفاوت است با این حال به طور متوسط در دوره‌ی کارشناسی تا ۳۰ ساعت، در دوره‌ی ارشد تا ۲۰ ساعت و در دوره‌ی دکترا تا ۱۰ ساعت در هفته است.

مدرک زبان برای تحصیل در اتریش

برای تحصیل در اتریش شما به مدرک زبان آلمانی معتبر نیاز دارید که حداقل سطح مورد نیاز آن بسته به رشته‌ و دانشگاه مدنظر متفاوت است اما در بیشتر آنها حداقل سطح B1 قابل قبول است. با این حال برای بعضی از دانشگاه‌‌ها این سطح به سطح C1 افزایش می‌یابد. به هر نسبت که سطح مقطع تحصیلی شما افزایش پیدا کند، به مدرک زبان بالاتری احتیاج دارید. با وجود آنکه بعضی از رشته‌ها در این کشور به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند اما، مدرک زبان آلمانی به شما کمک می‌کند زندگی راحتتری در این کشور داشته باشید.

B1 (مدرک زبان لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان و اتریش)

لازمه گرفتن ویزای تحصیلی بسته به دانشگاه ممکن است مدرک زبان یا گذراندن کورس های زبان که توسط خود دانشگاه دایر می‌شود باشد.اگر خواهان تحصیل در آلمان به زبان آلمانی هستین باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1را داشته باشید.درصورتی‌که این مدرک را گرفته‌اید قادر خواهید بود تمامی نیازهای خود را در کشورهای آلمان و اتریش و سوئیس به‌راحتی مطرح و حل نمایید. کلاس‌های زبان آلمانی در ۵ سطح A1، A2، B1، B2، C1 به مدت حدوداً یک سال برگزار می‌گردد که با دادن آزمون نهایی DSH می‌توان وارد دانشگاه شد.

درصورتی‌که قصد تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی رادارید بایستی مدرک زبان آیلتس بالای ۶ و یا مدرک زبان TOEFL با نمره ۸۰ الی ۱۲۰داشته باشید. لازم به ذکر است که نمره دقیق این آزمون‌ها توسط دانشگاه مقصد مشخص خواهد شد.

اقامت پس از تحصیل

پس از پایان دوره‌ی تحصیلی به دانشجویان اجازه داده می‌شود که به مدت ۱۲ ماه در این کشور بمانند و به دنبال شغل مناسبی برای خود بگردند. اگر در این بازه‌ی زمانی موفق به این کار شدند، می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر داده و اقامت دائم این کشور را بدست آورند. به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در اتریش، امکان پیدا کردن شغل مناسب برای شما وجود دارد.

مزایای تحصیل در اتریش چیست

اگر شما هم خواهان مهاجرت به کشور اتریش برای ادامه تحصیل هستید، برخی از مهمترین مزایایی که تحصیل در این کشور به همراه دارد را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

فرصت کار در حین تحصیل

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین واجد شرایط کار در اتریش بدون محدودیت یا شرایط اضافی هستند. گرچه دانشجویان بین المللی از سایر نقاط جهان حق کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته را ندارند، اما حقوق آنها در حدود ۴۲۷ دلار در ماه خواهد بود که یکی از مزایای مهم تحصیل در اتریش است.

آگاهی از زبان برای کار بخصوص در شهرهای کوچک توصیه می‌شود و قبل از شروع کار، مجوز مربوطه(Beschäftigungsbewilling) نیاز است. البته اگر دانشجو قصد گذراندن دوره کارآموزی با حقوق را داشته باشد، اجازه کار لازم نیست. با این حال، در اتریش شما باید مراقب باشید و دقیقاً تفاوت کار پیمانی و خود اشتغالی را درک کنید. عواقب کار غیرقانونی می‌تواند باعث اخراج از کشور شود؛ بنابراین، به دانشجو توصیه می‌شود قبل از شروع کار با اتاق کار Arbeiterkammer یا خدمات استخدامی دولت (Arbeitsmarktservice)، تماس گرفته و در مورد قانونی بودن کار مشورت کند.

فرصت اقامت و مهاجرت به اتریش

فارغ التحصیلان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس از فرصت اقامت و کار در اتریش بدون نیاز به شرایط خاص برخوردار هستند. در مورد شهروندان سایر کشورها، آنها پس از اتمام تحصیل در اتریش، حق اقامت در این کشور را دارند و به مدت ۱۲ ماه باید به دنبال کار یا شروع کار باشند.

دیگر مزایا

علاوه بر موارد ذکر شده، تحصیل در اتریش دارای مزایایی چون زندگی در یک جامعه امن و آزاد را نیز به همراه دارد. طبیعت منحصر به فرد این کشور و ثبات اقتصادی نیز از مزایای مهم دیگری است که هنگام کار و تحصیل در این کشور می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

به طور کلی با توجه به آنچه که خواندید، مزایای تحصیل در اتریش را می‌توان در این بخش‌ها خلاصه کرد:

 • بالا بودن سطح کیفی آموزشی در کشور اتریش
 • عدم وجود محدودیت سنی و امکان تحصیل در مقاطع مختلف برای علاقه‌مندان
 • امکان تحصیل رایگان یا با هزینه‌های بسیار کم نسبت به سایر کشورهای اروپایی حتی برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی
 • تمرکز سیستم آموزشی اتریش بر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و در نتیجه افزایش سواد علمی دانش آموختگان این کشور
 • وجود موقعیت‌های مختلف شغلی برای فارغ التحصیلان سیستم آموزشی اتریش
 • برگزاری بسیاری از دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی
 • وجود طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی

به دلایل بالا و بسیاری از دلایل دیگر، تحصیل در اتریش از گزینه‌های بسیار خوب برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا است که می‌توانید شانس خود را برای ورود به آن امتحان کرده و آینده‌ی شغلیتان را تضمین کنید.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در اتریش

 1. آیا بدون مدرک زبان می‌توان در اتریش تحصیل کرد؟

بله در صورت نداشتن مدرک زبان می‌توانید از دانشگاه پذیرش مشروط گرفته و دوره‌‌ی زبان خود را در این کشور به پایان برسانید.

 1. دریافت ویزای تحصیلی چقدر زمان می‌برد؟

در مورد هر پرونده‌ای متفاوت است اما به طور معمول بین ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان می‌برد.

 1. آیا تابعیت کشور اتریش با اخذ ویزای تحصیلی ممکن است؟

خیر برای تحصیل در اتریش شما به ویزای تحصیلی این کشور نیاز دارید که نمی‌توان با آن اقامت دائم گرفت. باید اجازه دهید تحصیل شما تمام شود و کار مناسب را پیدا کنید تا ویزای شما به ویزای کاری تغییر کند و بعد از آن بتوانید با ۵ سال اقامت در این کشور برای تابعیت آن اقدام کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت صباپلن شرایط تحصیل در اتریش و مدارک مورد نیاز را بررسی کردیم و با مزایای ان آشنا شدیم. یکی از شروط اصلی تحصیل در اتریش، داشتن مدرک زبان آلمانی است، زیرا اکثر دوره‌های تحصیلی این کشور به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش امری سخت اما ممکن است، اما برای موفقیت در این مسیر به راهنمایی‌های یک موسسه حقوقی و مهاجرتی نیاز خواهید داشت. موسسه حقوقی و مهاجرتی صباپلن با داشتن تجربه‌های موفق در زمینه اعزام دانشجو به اتریش می‌تواند شما را در این راستا کمک کرده و مسیر رسیدن به موفقیت را هموار کند.

اگر قصد تحصیل در کشور اتریش را دارید کافی‌ست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور اتریش با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

[کل: 2 میانگین: 3.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.