تحصیل در آلمان (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در آلمان

مقدمه

یکی از روش های مطمئن مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور آلمان همواره به عنوان یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر گرفته می شود. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور آلمان، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور آلمان همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد. دولت آلمان به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

آلمان یکی از صنعتی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا به حساب می‌آید که دارای پایین‌ترین نرخ بیکاری است و خدمات رفاهی بسیار خوبی را به شهروندان خود ارائه می‌کند. این کشور دارای مراکز علمی و دانشگاه‌های معتبری است که خیلی از علاقه‌مندان به تحصیل در اروپا را به خود جلب کرده و سالانه افراد بسیار زیادی برای تحصیل در آلمان و تشکیل زندگی جدید، به این کشور مهاجرت می‌کنند. دانشگاه‌های آلمان دارای سطح علمی بسیار بالایی هستند و از این رو در میان برترین مراکز علمی جهان شناخته می‎شوند. در ادامه این مطلب شرایط لازم برای تحصیل در آلمان را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم.

اعزام دانشجو به آلمان

شرایط عمومی تحصیل در آلمان

از چندین سال گذشته، کشور آلمان جز کشورهایی بوده که در زمینه آموزش و پرورش کشور خود، فعالیت‌های بسیار زیادی داشته و به همین دلیل، امروزه برترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ را در دنیا دارد. سالیانه افراد زیادی از کشور‌های مختلف، برای تحصیل در آلمان و شروع زندگی بهتر، به این کشور مهاجرت می‌کنند تا بتوانند در فضایی مناسب و همچنین تعامل بسیار نزدیک بین دانشگاه و بازار کار عملا آینده شغلی خود را نیز تامین کنند. درصد چشم‌گیری از دانشجویان کشورهای مختلف، به دلیل فرهنگ ویژه این کشور، بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، برخوردار شدن از تامینات اجتماعی و اقتصادی، پویا بودن جامعه آلمان، استفاده از محیط بسیار زیبا و امکانات رفاهی زیاد و … تحصیل در آلمان را به سایر کشورهای جهان ترجیح می‌دهند.

تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف از ابتدایی تا دکترا، رایگان می‌باشد و دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌توانند به دو زبان آلمانی و انگلیسی تحصیل کنند. اگر می‌خواهید به زبان آلمانی، در این کشور تحصیل کنید، در بدو ورود از شما مدرک زبان در سطح B1 یا B2 می‌خواهند و همچنین اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور مشغول به تحصیل شوید، با توجه به رشته، باید حداقل مدرک IELTS با نمره ۶٫۵ داشته باشید. البته لازم به ذکر است که برای برخی از رشته‌ها و یا دانشگاه‌ها، شما نیاز به مدرک GRE و یا GMAT نیز دارید.

تحصیل کودکان در آلمان

کشور آلمان بستر بسیار مناسبی را برای تحصیل کودکان در این کشور مهیا کرده است، تحصیل در آلمان برای کودکان، شامل مدارس و پیش دبستانی‌های با فضای آموزشی بسیار عالی می‌باشد و فرزندان شما می‌توانند در فضای بسیار مناسب، از یادگیری مطالب جدید لذت ببرند.

کودکان زیر سه سال می‎‌توانند در مهد کودک‌ها تحصیل کنند، معلمان در این مدارس، کودکی را آموزش می‎دهند که از توسعه زودرس کودکی جلوگیری می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کنند تا مهارت‌های زندگی را از طریق بازی کردن با دیگران آموزش ببینند. این مدارس برنامه‌های مختلفی را برای کودکان شما ارائه می‌کنند که می‌تواند با توجه به نوع مدرسه و سیاست‌های آن‌ها متفاوت باشد.

کودکان سه تا شش سال نیز می‌توانند در مقطع دبستان و پیش دبستان تحصیل کنند. این مراکز کودکان را برای مرحله بعدی زندگی خود آماده می‌کنند. این مدارس برنامه‌های مختلفی برای کودکان دارند و آن‌ها می‌توانند علاوه بر درس خواندن و بازی کردن، با دنیا طبیعی و همچنین تکنولوژی‌های مدرن دنیا نیز آشنا شوند. برخی از این مدارس در آلمان رایگان هستند در صورتی که برخی دیگر، شهریه‌های چند صد یورویی در سال دارند.

تحصیل پیش از دانشگاه آلمان

تحصیل در آلمان اجباری است و همه کودکان سنین ۶ الی ۱۸ سال ،می بایست در مدرسه تحصیل کنند. علاوه بر مدارس رايج ابتدايي و متوسطه، مدارس استثنايي براي كودكان با مشكلات يادگيري و رفتاري وجود دارد. سال تحصیلی در آلمان به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد. ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

مقطع پیش دبستانی (Forskola)

در کشور آلمان، مقطع پیش دبستانی اختیاری است و برای کودکان تا ۶ سال در نظر گرفته می شود. نظارت بر آموزش در مقطع پیش دبستانی بر عهده State Youth Welfare Office است. این نهاد ، وظیفه صدور مجوز برای تاسیس مهد کودک و مراکز پیش دبستانی را نیز بر عهده دارد.

تحصیل اجباری (Compulsory Education)

تحصیل اجباری در کشور آلمان برای کودکان بالای ۶ سال الزامی است. مدت این دوره ، ۹ سال در Gymnasium یا ۱۰ سال برای تحصیل در مدارس دولتی خواهد بود. چنان چه دانش آموزی قادر به شرکت در کلاس های تمام وقت نباشد ، می تواند در مدارس پاره وقت تحصیل کند.

تحصیل دوره ابتدائی (German Primary Education)

تحصیل ابتدایی در کشور آلمان اجباری است. دانش آموزان از سن ۷ سالگی در مدارس ابتدایی مشغول به تحصیل می شوند و می بایست ۴ سطح آموزشی را تکمیل نمایند. هدف اصلی آموزش دوره ابتدائی در کشور آلمان ، توسعه درک اساسی مهارت های دانش آموزان است.

تحصیل در دوره متوسطه (Secondary Education)

این دوره پس از اتمام دوره ابتدائی است و به ۲ بخش تقسیم می شود:

Lower Secondary Level

برای کودکان ۱۰ تا ۱۶ ساله ، که در سطوح ۵ تا ۱۰ خواهد بود. هدف از این دره ، کسب آمادگی به منظور ورود به دوره Upper Secondary Level است.

Upper Secondary Level

دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال که دوره Lower Secondary Level گذرانده و قصد دارند برای ورود به دانشگاه آماده شوند.

کالج در آلمان

شما با گذراندن دوره کالج ، دیپلم آلمانی دریافت خواهید کرد. تقریبا می توان گفت که هیچ کالجی به زبان انگلیسی در کشور آلمان وجود ندارد. بنابراین ، هر فردی برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج باشد ، می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه نماید ، که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی، فرد باید دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های سراسری آلمان باشد و یا در آزمون‌های سراسری این کشور قبول شده باشد. به عبارت دیگر، تنها با داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی نمی‌توانید برای تحصیل در آلمان و یا اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید. اما دانشجویان پس از این که توانستند در دانشگاه‌های سراسری این کشور پذیرش شوند، باید یک دوره یک ساله را در کالج‌های این کشور (پیش‌دانشگاهی) بگذرانند و سپس برای تحصیل در رشته اصلی خود، آموزش ببینند.

تحصیل دکتری در آلمان

طول دوره کارشناسی در آلمان

معمولاً دوره کارشناسی در کشور آلمان حداقل ۳ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان عموما به زبان آلمانی و دربرخی از رشته ها ، به زبان انگلیسی است. برای پذیرش در این دوره نیاز به مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و همین طور ریز نمرات است.

یادگیری زبان آلمانی (Learn the German Language)

اکثر دوره های لیسانس در کشور آلمان به زبان آلمانی ارائه می شوند. بنابراین ، ارائه مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان ، الزامی است. سطح زبان مورد نیاز ، با توجه به هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. برای مثال ، سطح زبان C2 از موسسه زبان آلمانی گوته ، توسط اکثر دانشگاه های آلمان مورد قبول است.

در برخی از موارد ، این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه ها تحت شرایط خاص ، پذیرش مشروط بدون مدرک زبان داشته باشند. در این حالت ، شما می بایست دوره های زبان آلمانی را قبل از شروع تحصیلات خود ، بگذرانید. با این حال ، پیشنهاد می شود به منظور جلوگیری از تاخیر شروع تحصیل ، مدرک زبان آلمانی خود را قبل از ارسال درخواست پذیرش آماده کنید.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان خارجی رایگان است. دانشجویان بین المللی می بایست هزینه های دیگری نظیر اجاره منزل، خورد و خوراک و غیره را نیز پرداخت نمایند. هزینه های مربوط به کتاب و جزوه نیز متغیر بوده و متناسب با هر دانشگاه متفاوت بوده ولی به طور معمول ۷۵ یورو خواهد بود. هزینه زندگی نیز برای یک دانشجوی خارجی در کشور آلمان با توجه به شهر محل اقامت دانشجو ، متفاوت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز (Check the requirements)

بعد از انتخاب رشته و دوره مورد نظر ، می بایست در رابطه با الزامات و مدارک مورد نیاز به منظور اپلای ، اطلاعات کسب کنید. شما می توانید برای این منظور به سایت دانشگاه های مورد نظر خود برای ادامه تحصیل مراجعه کنید. این بخش بسیار مهمی در پروسه اپلای شما خواهد بود ، به دلیل اینکه ممکن است جزئیات خاصی در رابطه با شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه خاص وجود داشته باشد. صرفنظر از برخی تفاوت های مختصر ، مدارک اصلی مورد نیاز عبارتند از:

 1. دریافت، تکمیل و ارسال فرم درخواست به صورت آنلاین
 2. آپلود ترجمه رسمی انگلیسی یا آلمانی مدارک تحصیلی دیپلم ، متوسطه و غیره
 3. آپلود ترجمه رسمی انگلیسی یا آلمانی ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم ، متوسطه و غیره
 4. کپی پاسپورت معتبر
 5. عکس پاسپورتی
 6. ارائه گواهی تمکن مالی ، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی قرار دارید
 7. کپی شناسنامه یا کارت ملی
 8. مدرک زبان آلمانی (شما می بایست برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان ، مدرک زبان مرتبط ارائه نمائید.)

ارسال درخواست (Submit your application)

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز و بررسی تکمیل بودن آن ها منطبق بر الزامات دانشگاه ، می توانید برای ارسال درخواست خود اقدام نمائید. اکثر دانشگاه های آلمان از سیستم ثبت درخواست آنلاین Uni-Assist استفاده می کنند.

انتظار برای دریافت جواب پذیرش (Wait for the admission letter)

زمانی که دانشگاه تائیدیه مبنی بر دریافت مدارک ارسالی شما را برایتان ارسال کرد ، می بایست منتظر بمانید تا مرحله بررسی مدارک سپری گردد. دانشگاه های آلمان تعداد بسیار بالایی از درخواست های پذیرش را ، چه از داوطلبان آلمانی و چه از متقضیان کشورهای مختلف دنیا دریافت می کنند.
مدت زمان بررسی مدارک شما به میزان زیادی به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. پرونده های دریافتی توسط دانشگاه های مطرح بالا است و طبیعی است که مدت زمان بررسی مدارک توسط آن ها نیز بیشتر خواهد بود. در صورت نقص مدارک ، بررسی مدارک شما با تاخیر همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:تحصیل کارشناسی در آلمان

بررسی شرایط تحصیل در کشورهای آلمان و اتریش و پاسخ به سوالات پرسیده شده در پیج اینستاگرام موسسه صباپلن

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متقاصیان تحصیل در آلمان برای کارشناسی ارشد، باید دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند و در صورتی که مدرک خود را از دانشگاه‌های غیر سراسر مانند غیر انتفاعی، آزاد، پیام نور و … اخذ کرده‌اند، برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد باید دارای سوابق تحصیلی عالی باشند. اما در هر صورت پذیرفتن و یا رد کردن این دانشجویان بر عهده دانشگاه‌ها می‌‎باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد (Length of program)

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان ۲ سال یا ۴ ترم ، به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی متقاضی دارد. دانشجو می بایست در طول دوره کارشناسی ارشد خود ، ۱۲۰ واحد پاس کند ، که از این مقدار ، ۹۰ واحد مربوط به دروس آموزشی و ۳۰ واحد مربوط به پایان نامه است.

انواع دوره های کارشناسی ارشد در آلمان (Degree types)

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان ، اغلب به صورت کارشناسی ارشد علوم (Master of Sciences) یا کارشناسی ارشد هنر (Master of Arts) ارائه می شوند. علاوه بر این، دوره های ارشد به صورت Consecutive و Non-consecutive تقسیم بندی می شوند.

Consecutive

به دوره کارشناسی ارشدی اطلاق می شود که در آن ، می بایست رشته مقطع لیسانس داوطلب ، کاملا با مقطع فوق لیسانس هم خوانی داشته باشد. برای مثال، شما برای ادامه تحصیل در مقطع بیوشیمی ، می بایست در رشته شیمی یا زیست شناسی در مقطع لیسانس ، تحصیل کرده باشید. معمولا تحصیل در دوره های consecutive رایگان است.

Non-consecutive

دوره های کارشناسی ارشد که تمرکز آن ها بر روی رشته های خاص خواهد بود. برای مثال رشته هایی که نیازمند سابقه عملی و تجربی ، علاوه بر مدرک لیسانس دارند. دانشجویان عموماً برای تحصیل در این نوع از دوره ها ، می بایست شهریه پرداخت کنند. اکثر دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان از نوع consecutive هستند.

محتوای آموزشی (Course Content)

محتوای آموزشی با توجه به هر رشته متفاوت خواهد بود. با این وجود ، دانشجویان در طول دوران تحصیل خود ، واحدهای تئوری و عملی را پاس خواهند کرد.

 • دوره کارشناسی ارشد در یک دانشگاه تحقیقاتی (Research University) شامل گذراندن واحد های آموزشی ، سمینار ، به همراه انجام کارهای عملی و آزمایشگاهی خواهد بود.
 • دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های علمی – کاربردی (University of Applied Science) ، بیشتر شامل کارهای عملی و کارگاه های آموزشی خواهد بود.
 • دوره کارشناسی ارشد در رشته های هنری در College of Art, Film and Music بیشتر بر تقویت کارهای عملی دانشجویان متمرکز است.

ارائه و امتحان (Assessment and Grading)

دانشجویان در دوره ارشد ، علاوه بر گذراندن واحد های درسی ، به ارائه سمینار و سخنرانی نیز می پردازند. هدف از برگزاری جلسات سخنرانی، ارتقای مهارت های فردی دانشجویان نظیر تفکر خلاق و همکاری است. مابقی زمان را دانشجو می بایست صرف مطالعه و کار بر روی پروژه های گروهی صرف نماید. معمولاً امتحانات به صورت شفاهی و کتبی، کار آزمایشگاهی، کار گروهی یا کار بر روی پروژه ای خاص انجام می شود.

کشور آلمان از سیستم نمره دهی بر مبنای ۵ استفاده می کند. نمرات دانشجویان از ۱ (درجه عالی) تا ۴ (پذیرش لب مرز) درجه بندی می شود.

Master’s Degree Grades at German Universities
Label Grade Range
(Sehr Gut (Very Good / Excellent۱٫۰ to 1.5
(Gut (Good۱٫۶ to 2.5
(Befriedigend (Satisfactory۲٫۶ to 3.5
(Ausreichend (Sufficient۳٫۶ to 4.0

پایان نامه (Dissertation)

دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد در آلمان می بایست در پایان دوره تحصیل خود ، پایان نامه یا پروژه عملی ارائه نمایند. دانشجو می بایست پایان نامه خود را ، تحت نظارت استاد راهنما انجام دهد. برخی از دانشگاه های آلمان ، ارزیابی پایان نامه دوره کارشناسی ارشد را از طریق جلسه دفاع شفاهی (Thesis defense) انجام می دهند. در این جلسه ، دانشجو در ابتدا یک توضیح مختصر در رابطه با پایان نامه خود ارائه می نماید و پس از ارائه این مرحله ، به سوالات کمیته داوران در ارتباط با یافته های تحقیق خود ، پاسخ خواهد داد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است. با این وجود، در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. دانشگاه های خصوصی (Private Universities) شهریه دریافت می کنند. با این وجود ، اکثر موسسات آموزش عالی در آلمان ، با بودجه دولتی اداره می شوند.

 • ایالت Baden-Wurttemberg ، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ۱۵۰۰ یورو شهریه از دانشجویان بین المللی دریافت می کند.
 • تحصیل در برخی از دوره های فوق لیسانس Non-consecutive با پرداخت شهریه همراه است.

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد:

 • گرنت دانشجوئی (Student grant)

استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به میزان ۱۲۵۰ یورو در ماه از German National Academic Foundation (Studienstiftung des Deutsche Volkes) معرفی می نماید.

 • بورسیه DAAD

بورسیه ارائه شده توسط سازمان German Academic Exchange Service به میزان ۱۲۰۰ یورو در ماه به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دوره دکتری در آلمان تعلق می گیرد.

تحصیل دکتری در آلمان

فرایند پذیرش (Application Process)

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه مورد نظر بارگذاری کنید.

به طور کلی ، متقاضیان رشته مورد نظر خود را در دانشگاه های آلمان پیدا کرده و اپلای می کنند. با این وجود ، برخی از دانشگاه ها ، از سیستم Uni-Assist برای مدیریت درخواست های متقاضیان بین الملل استفاده می کنند. ددلاین ارسال مدارک برای هر دانشگاه متفاوت است.

برخی از دانشگاه های آلمانی برای بررسی اپلیکیشن ، هزینه دریافت می کنند ، که عموماً ۵۰ یورو است

به طور کلی ، مهلت ارسال درخواست برای هر دانشگاه متفاوت است. با این وجود ، مهلت ارسال:

ترم سپتامبر: اپلای قبل از ۱۵ ژانویه.

ترم زمستان: اپلای قبل از ۱۵ جولای.

مدارک مورد نیاز پذیرش (Application process)

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. رزومه پژوهشی (CV)
 3. مدرک زبان

رشته های زیادی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل برای تحصیل در این رشته ها ، الزامی است.

 • دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ، نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارند.
 • دوره های کارشناسی ارشد به زبان آلمانی ، می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه نمایند.
 • رشته هایی نظیر مدیریت یا MBA ، ممکن است از متقاضیان خود ، درخواست ارائه مدارک زبان GMAT یا GRE داشته باشند.
 1. انگیزه نامه (SOP)
 2. آزمون ورودی (Entry Exam): ممکن است در برخی رشته های پر متقاضی ، آزمون ورودی از متقاضیان گرفته شود.

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا ، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی ، بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی متقاضی باشد ، یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد.
برای اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز ، می بایست به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و در آنجا همه مدارک و پیش نیازهای مورد نیاز را مشاهده نمائید.

کلیه دانشجویان در آلمان می بایست بیمه درمانی داشته باشند. دانشجویان از ۲ طریق می توانند نسبت به دریافت بیمه درمانی اقدام کنند:

 • بیمه دولتی یا STATUTORY. شرکت هایی که خدمات این نوع بیمه را ارئه می نمایند عبارتند از:
 • AOK Baden Württemberg
 • Barmer GEK
 • DAK – Gesundheit
 • KKH – Kaufmännische Krankenkasse
 • TK – Techniker Krankenkasse
 • بیمه خصوصی

(Numerus clausus (restricted applications

پذیرش در برخی از رشته ها در دوره کارشناسی ارشد محدود است. این مورد بیشتر در رشته های حیطه پزشکی وجود دارد.

Centrally restricted: رشته هایی که پذیرش در آن ها ، توسط دولت آلمان محدود شده است.

Locally restricted: رشته هایی که پذیرش در آن ها ، توسط دانشگاه محدود شده است.

بیشتر بخوانید:کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری

برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا، دانشجویان ابتدا باید کار سوپروایزر خود را تعیین کنند. برای اطلاع بیشتر از شرایط تحصیل در مقطع دکترا، می‌توانید به وب‌سایت DAAD مراجع کنید. دلایل بسیار زیادی وجود دارد تا شما این کشور را برای تحصیل در مقطع دکترا انتخاب کنید که این دلایل به شرح زیر هستند.

 • مراکز آموزشی با رنک بالا
 • مراکز تحقیقاتی معتبر
 • تحصیل رایگان در دانشگاه‌های سراسری

همچنین از جمله مزایای تحصیل در مقطع دکترا، در این کشور نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ارائه موقعیت‌های دکترا در سراسر کشور آلمان در یک پایگاه واحد
 • راه‌های ارتباطی مختلف برای ارتباط با ارائه دهندگان برنامه دکترا
 • جزئیات کامل ارائه شده در وب‌‎سایت‌ها

تقویم تحصیلی کشور آلمان

ترم زمستان (Wise): از ۱ اکتبر تا ۳۱ مارس به همراه ۲ هفته تعطیلی در کریسمس و عید پاک.

ترم تابستان (Sose): از ۱ آوریل تا ۳۰ دسامبر با تعطیلی در ماه های جولای تا سپتامبر.

انواع دوره های دکتری در آلمان

به طور کلی، ۲ نوع دوره دکتری در کشور آلمان وجود دارد:

The Traditional PhD

در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. شما می توانید دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهید.

Structured Doctoral Program

این دوره به طور گسترده به زبان انگلیسی برگزار می شوند. دانشجو می بایست علاوه بر پایان نامه، واحدهای آموزشی را نیز بگذراند.

PhD application process

بر اساس نوع دوره متفاوت خواهد بود. به طور کلی، در هر ۲ دوره شما می بایست پروژه تحقیقاتی انجام داده و پایان نامه ارائه دهید. با این وجود، تفاوت هایی در این مورد وجود دارد:

Traditional

دوره های متنوع تری را ارئه می دهد، بدون وجود محدودیت در رابطه با ددلاین یا سیلابس ها. در این دوره، تمرکز بیشتر بر روی انجام پایان نامه و ارائه آن است.

Structured

شامل گذراندن واحدهای درسی اجباری، سمینار و سخنرانی است. شما به صورت انفرادی و در قالب یک گروه تحقیقاتی بر روی پروژه های پژوهشی گسترده تر کار می کنید.

اکثریت دانشجویان دکتری در کشور آلمان، تحصیل در دوره های Traditional را انتخاب می کنند. با این وجود، تعداد دانشجویانی که دوره Structured را انتخاب می کنند، رو به افزایش است، به ویژه در رشته های علوم طبیعی و ریاضیات.

طول دوره دکتری (Duration)

طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. در دوره های Traditional، معمولا طول دوره تحصیل ۴ سال و در دوره Structured معمولا ۳ سال خواهد بود.

استاد راهنما (Supervisor)

تعداد استاد راهنما و نقش او هم به نوع دوره انتخابی بستگی دارد. در دوره های Traditional، شما می بایست یک استاد راهنما برای دوره تحصیل خود انتخاب نمائید. با وجود ارائه راهنمائی و نظارت، استاد راهنما دخالت کمی در محتوای پایان نامه شما خواهد داشت و انتظار می رود که شما به میزان زیادی به طور مستقل کار پژوهشی را انجام دهید.
استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

در دوره های Structured، معمولاً یک تیم مسئولیت راهنمایی کار شما را بر عهده خواهند داشت. این امر منجر به ارتقای فعالیت های مشارکتی خواهد شد. در این دوره ها، حمایت ها و آموزش بیشتری را از اساتید راهنما و اعضای تیم مشاوره دریافت خواهید کرد.

ارزیابی (Assessment)

مجدداً، فرایند ارزیابی نیز با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت خواهد بود. دانشجویان در دوره های Traditional، پایان نامه خود را برای کمیته ارزیابی دانشگاه ارسال کرده و طی یک آزمون شفاهی و یک آزمون کتبی (Rigosorum) در حضور حداقل ۲ عضو هیئت علمی در رشته خود، دفاع خواهند کرد.

چنان چه شما در دوره Structured را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، می بایست چندین واحد درسی اجباری را که معمولاً برای دانشجویان دوره دکتری نیاز است، بگذرانید. ارزیابی شما در طول سخنرانی ها و سمینارهای مرتبط با کار پژوهشی تان ارزیابی خواهد شد. علاوه بر این، شما می بایست پایان نامه نیز ارائه نمائید.دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

هزینه تحصیل و بورسیه دکتری در آلمان (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، صرف نظر از ملیت، رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه برای مدت زمان ۳ سال ندارند. در صورت طولانی شدن دوره دکتری، دانشجویان می بایست هزینه تحصیل سال های اضافی را پرداخت کنند.
توجه داشته باشید که با وجود تحصیلات رایگان، دانشجویان می بایست هزینه ای تحت عنوان Semester Contribution که مقدار آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو است را پرداخت نمایند، که شامل هزینه های ثبت نام و خدمات دانشجوئی خواهد بود. دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را نیز در مدت زمان اقامت در کشور آلمان، تامین کنند.
با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل هستند حقوق ماهیانه ای را مدنظر قرار می دهند پس دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکتری در آلمان در پیش دارند.

بیشتر بخوانید:تحصیل دکتری در آلمان

مزایای عمومی تحصیل در آلمان

سالیان سال است که تحصیل در آلمان و به طور کلی سیستم دانشگاهی این کشور، برای دانش آموزان و دانشجویان آینده‌نگر، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این افراد قصد دارند در مقاطع مختلف دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

تحصیل در آلمان به شما شانس تجربه یک سیستم آموزشی عالی را می‌دهد. اکثر دانشگاه‌های فعال این کشور، با دانشجویان بین المللی در ارتباط هستند و افراد بسیار زیادی از کشورهای مختلف، آلمان را به عنوان مقصد خود برای تحصیل انتخاب می‌کنند. آلمان دارای جایگاه بسیار ویژه‌ای در اروپا می‌باشد و در مرکز مرز‌های تجاری واقع شده است و حتی با وجود رکود اقتصادی، توانسته صنایع اقتصادی و تولیدی خود را به خوبی توسعه بدهد. با توجه به همین امر، دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود دیگر نگرانی بابت بازار کار ندارند و می‌توانند به راحتی در زمینه رشته خود آغاز به تحصیل کنند.

آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان در زمینه آموزش عالی است و دانشگاه‌های این کشور دارای تمامی استانداردهای جهانی هستند. همچنین دانشگاه‌های آلمان دارای سه منبع اصلی سرمایه‌گذاری (دولت، صنعت و اتحادیه اروپا) هستند که این پشتیبانی بزرگ مالی به این معنا است که سیستم آموزشی این کشور، توانایی انجام تمامی تحقیقات، بدون هیچ گونه محدودیت مالی را دارد. یکی دیگر از مزایای بسیار خوب دانشگاه‌های آلمان، تدریس به دو زبان آلمانی و انگلیسی است و در حال حاضر، بیش از ۳۵۰ دوره آموزشی، در سراسر سیستم آموزشی آلمانی به زبان انگلیسی ارائه می‎شود.

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در آلمان

آلمان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، انواع ویزاها را در نظر گرفته است که این ویزاها به شرح زیر هستند.

 • ویزای دوره زبان (Visa for learning language): این ویزا برای فعالیت‌های آموزشی است که از ۳ ماه تا ۱ سال به منظور شرکت در دوره‌های کوتاه مدت زبان آلمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • Visa student Visa Applicant: این ویزا برای افرادی است که هنوز موفق به دریافت تاییدیه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود نشده‌اند
 • ویزای دانشجویی: این ویزا برای دانشجویانی است که پذیرش دانشگاه‌ها را کسب کرده‌اند

در صورتی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش شدید، سه ماه قبل از رفتن به این کشور باید اطمینان حاصل کنید که اداره مهاجرت در محل مورد نظر، هر دو درخواست و همچنین اسناد شما را دریافت می‌کند. هنگامی که اداره مهاجرت در خواست شما را تایید کرد، به شما اجازه اقامت از کنسولگری داده می‎شود که باید این فرم را پر کنید و به محض ورود به آلمان در دانشگاه مربوطه ثبت نام کنید.

ویزای همراه

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیل در آلمان:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • نامه‌ای از پذیرش دانشگاه
 • سوابق تحصیلی
 • پرینت حساب مالی
 • تایده سفارت و دادگستری

البته برای برای سرعت بخشیدن و همچنین آسان‌تر شدن روند اخذ ویزای تحصیلی، می‌توانید از کارشناسان حقوقی موسسه صباپلن نیز راهنمایی بگیرید.

معرفی دانشگاه‌های آلمان

کشور آلمان دارای رتبه اول دانشگاه‌ها و دوره‌های مختلف در جهان می‎باشد و دانشجویان بین المللی می‌توانند در این کشور، یک دوره تحصیلی چالش برانگیز داشته باشند. روند برنامه‌ها برای پذیرش و تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی، دقیقا مانند دانش‌آموزان بومی این کشور می‎باشد به این معنا که هر یک از متقاضیان باید ثابت کنند که در برابر سایر دانشجویان جایگاه خوبی دارند. تمامی دانش‌آموزان باید مستقیما در یکی از دانشگاه‌ها، اعم از سراسری، آزاد و … ثبت نام کنند. این امر، مخصوصا برای دانشجویان بین المللی، می‌تواند مقداری گیج کننده باشد، چرا که هر دانشگاه دارای فرایند‌های کاربردی، الزامات و مقرارات و همچنین مراحل مختلفی است.

اکثر دانشگاه‌های آلمان نیازمند درجه خاص و یا نمره ویژه‌ای هستند که این میزان می‌تواند هر ساله متفاوت باشد. اگر درجه دانشجویان زیر میانگین اعلام شده توسط دانشگاه باشد، می‌توانند از دستاوردهای اضافی مانند دستاوردهای بین المللی، دیگر جوایز آموزشی، کار اجتماعی یا خدمت سربازی استفاده کنند. تمامی دانشگاه‌های این کشور دارای قوانین و ملاحظات مختلفی هستند که قبل از اقدام برای تحصیل در آلمان باید مقرارات آن‌ها را بررسی کنید.

مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌های مختلف آلمان، در سراسر جهان با کیفیت شناخته می‎شوند و همچنین این کشور، در زمینه تحقیق و نوآوری نیز جز کشورهای پیشرو در جهان است. تقریبا می‌توان گفت، تمامی دانشگاه‌های آلمان دارای رتبه جهانی بسیار خوبی هستند و به همین دلیل، بیشتر دانشجویان بین المللی، قصد تحصیل در آلمان را دارند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور را معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه Ludwig Maximilians Universität München
 • دانشگاه Ruprecht Karls Universität Heidelberg
 • دانشگاه Technische Universität München
 • دانشگاه Rheinisch Westfalische Technische Hochshule Aachen
 • دانشگاه Karlsruhe Institute of Technology (Universität Karlsruhe)
 • دانشگاه Universität Hamburg
 • دانشگاه Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn
 • دانشگاه Freie Universität Berlin
 • Technische Universität Dresden
 • Technische Universität Berlin

کار دانشجویی و هزینه‌های تحصیل در آلمان

اکثریت دانشگاه‌های آلمان، خدمات آموزشی خود را به صورت رایگان به دانشجویان بومی و بین المللی خود ارائه می‌دهند اما باید در نظر داشته باشید که از بین ۱۷۰۰۰ رشته‌ای که در این کشور ارائه می‌شود، تنها ۳۵۰ رشته به زبان انگلیسی ارائه می‎شود و همچنین لازم به ذکر است که این رشته‌ها هم تا انتها به زبان انگلیسی تدریس نمی‎شوند و پس از گذشت دو ترم به زبان آلمانی تدریس می‎شوند. تحصیل رایگان در این کشور، زمانی محقق می‎شود که دانشجو بتواند ثابت کند که یک دوره ۸۰۰ ساعته را در زبان آلمانی می‌گذراند. اما به طور کلی در نظر گرفتن هزینه‌های تحصیلی برای انتخاب این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی برای تحصیل در مدارس کشور آلمان باید سالانه ۱۶۰۰۰ یورو را در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فدرال آلمان تقریبا رایگان است و ممکن است تنها حدود ۲۰۰ یورو برای هر ترم پرداخت کنید. همچنین تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد نیز در اکثر دانشگاه‌ها، به صورت رایگان می‎باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان

همانطور که بیان شد هزینه‌های تحصیل در آلمان رایگان است اما دانشجویان باید بتوانند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و برای این منظور، بهتر است قبل از مهاجرت به این کشور، از هزینه‌های زندگی نیز اطلاع داشته باشید تا بتوانید با خیال راحت به این کشور مهاجرت کنید. به طور کلی می‌توان گفت که ماهانه با داشتن ۸۰۰ یورو می‌توان زندگی مناسبی در آلمان داشت که البته بخش بسیار زیاد آن صرف هزینه‌های اسکان می‎شود. در ادامه هزینه‌های زندگی در این کشور را به صورت دقیق‌تری بررسی می‌کنیم.

اجاره خوابگاه۱۶۰ تا ۳۶۰ یورو
اجاره خانه اشتراکی۱۵۰ تا ۳۵۰ یورو
اجاره خانه شخصیحداقل ۴۰۰ یورو
غذای رستوران۱۰ یورو
بلیط سینما۱۰ یورو
حمل و نقل ماهیانه۷۰ یورو
خدمات رفاهی ماهیانه۲۱۴ یورو

کار در آلمان

کار هنگام تحصیل در آلمان یکی از روش‌های بسیار مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی می‌باشد. البته باید توجه داشته باشید که دانشجویان در این کشور حق کار تمام وقت را ندارند اما در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می‌‎توانند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنند که البته این میزان برای دانشجویان مقطع دکترا تا ۳۰ ساعت در هفته نیز می‌باشد. شرط به دست آوردن کار در این کشور داشتن مهارت کافی است و با داشتن این شرط به راحتی می‌توانید کار مناسبی را پیدا کنید. همچنین تجربیات به دست آمده از این کار، می‌تواند برای پیدا کردن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل در آلمان تاثیرات بسیار مناسبی داشته باشد.

در کشور آلمان ، وزارت آموزش ، فرهنگ و علوم وظیفه اصلی تدوین سیاست ها و مقررات آموزشی را بر عهده دارد. این نهاد ، همکاری تنگاتنگی با دولت فدرال آلمان و ایالت های این کشور ، به منظور نظارت بر موسسات آموزشی دارد. سیستم آموزشی در کشور آلمان ، به ۵ سطح تقسیم بندی می شود:

Early Childhood Education

Primary Education

Secondary Education

Tertiary Education

Continuing Education

سیستم نمره دهی در کشور آلمان (Grading system in Germany)

با پایان رسیدن سطح ۱ ، کودکان به صورت اتوماتیک به سطح ۲ آموزشی منتقل می شوند ، صرف نظر از سطح دانش کسب شده. در سطح ۲ آموزشی ، کودکان بر اساس سطح دانش کسب شده در کلاس ، نمره دریافت خواهند کرد.
در صورت عدم کسب نمره قبولی ، دانش آموز می بایست مجدداً دوره را بگذراند. کارنامه دانش آموزان Zeugnis نام داشته که تمامی نمرات کسب شده در طول سال آموزشی شامل می شود. سیستم نمره دهی در کشور آلمان تغییر کرده و شامل یک سیستم ۶ سطحی (Grade) (1-6) شده است. بر این اساس،

 • ۱ (very good)
 • ۲ (good)
 • ۳ (satisfactory)
 • ۴ (adequate)
 • ۵ (poor)
 • ۶ (very poor)

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی در آلمان ، کارشناسی ارشد در آلمان و دکتری در آلمان خواهیم پرداخت.

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور آلمان

Germany top universities in 2019

NoUniversityQS rankings
۱Technical University of Munich۶۱
 

۲

LMU Munich

 

۶۲

 

۴

University of Heidelberg

 

۶۴

 

۵

Karlsruhe Institute of Technology

 

۱۱۶

 

۶

Humboldt University of Berlin

 

۱۲۱

 

۷

Free University of Berlin

 

۱۳۰

 

۸

RWTH Aachen University

 

۱۴۴

 

۹

Technical University of Berlin

 

۱۴۷

 

۱۰

University of Tübingen

 

۱۶۸

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت صباپلن، شرایط و هزینه‌های تحصیل در آلمان را برای شما بیان کردیم. اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور پیشرفته را دارید، با استفاده از مشاوره‌های کارشناسان ما می‌توانید به راحتی ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنید و زندگی جدیدی را برای خود آغاز کنید.

اگر قصد تحصیل در کشور آلمان را دارید کافی‌ست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور آلمان با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 1 میانگین: 5]

7 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

 1. یاسمنگفته:

  ببخشید من ۱۳ سال سن دارم و در فرزانگان تحصیل می کنم ، برای رفتنم احتیاج به بودن خانواده است؟،اگر خانواده نباشد مرکزی برای من است؟،بورسیه اش چقدر است؟،آیا می توان آنجا کاره پاره وقت داشت؟،ممنون میشم کمکم کنید.

  • صباپلنگفته:

   با سلام و درود
   برای مقطع دبیرستان همراهی خانواده و یا یک Custodian یا همان اسپانسر الزامی است. بورسیه در این مقطع فقط برای استعداد های درخشان و پس از اخذ پذیرش و ارزیابی ارائه می گردد.
   شما اجازه کار پاره وقت فقط در مقطع لیسانس و فوق لیسانس را دارید.
   با سپاس از شما

 2. پیمانگفته:

  با سلام و عرض ادب
  بنده به دلایلی، بسیار دیر اقدام به تحصیل نمودم؛ اکنون با ۳۳ سال سن دانشجوی سال دو مهندسی عمران در یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی هستم و نمراتم بالای ۱۶ است و همچنین فعلاً دانش آموز سطح A2 زبان آلمانی هستم.
  به نظر شما، با توجه به شرایط سنی بنده (با اتمام دانشگاه و دوره زبان و وقت مصاحبه سفارت)، در سن ۳۶-۳۵ سالگی امکان پذیرش و تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آلمان وجود دارد؟ در صورت وجود این امکان، شانس من نسبت به افراد ۲۶-۲۵ ساله چقدر است؟ درصورت نبود این امکان، آیا مدارک دانشگاه غیر انتفاعی برای ویزای جست و جوی کار مورد تأیید است؟
  پیشاپیش از پاسخ شما نهایت تشکر و سپاس را دارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.