تحصیل در نروژ (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در نروژ

آیا شما یک دانشجوی آینده‌نگر هستید که علاوه بر تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا به دنبال بهبود فرصت‌های شغلی خود و زندگی در یک کشور توسعه‌یافته و مرفه هستید؟ در این صورت، کشور نروژ ارزش بررسی لازم برای مهاجرت تحصیلی را دارد. تحصیل در نروژ و شرایط و مزایای تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف تحصیلی موضوع مهمی برای افرادی تلقی می‌شود که قصد مهاجرت از ایران و انتخاب یک کشور مناسب در اروپا را دارند.

در همین راستا ممکن است سوالاتی مثل این موارد مطرح شوند: آیا امکان کار در حین تحصیل در این کشور وجود دارد؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای نروژ وجود دارد؟ امکان تحصیل رایگان در این کشور از طریق بورسیه وجود دارد؟ که سعی شده است در ادامه این مطلب به همه این سوالات پاسخ داده شود.

شرایط عمومی نروژ برای تحصیل


نروژ، یکی از مدرن‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای شمال غربی اروپاست که عضو پیمان شنگن نیز هست. این کشور دارای آب و هوای تقریباً سرد و مناظر طبیعی بسیار زیبا است. زبان رسمی در این کشور نروژی بوده و جمعیت کلی آن ۵ میلیون نفر است. مدرن بودن و کم جمعیت بودن یکی از جذابیت‌های اصلی است که بسیاری تحصیل در نروژ را انتخاب می‌کنند. این کشور از نظر اقتصادی هم باید گفت در سطح چهار کسب درآمد بوده و برای همین جزو کشورهای بسیار پردرآمد به شمار می‌رود.

سیستم آموزشی رایگان و فرصت‌های شغلی فراوانی از جذابیت‌های کشور نروژ برای تحصیل است و به همین دلیل تقاضای مهاجرت به این کشور زیاد است. البته باید گفت که ممکن است تحمل آب و هوای سرد برای برخی ایرانیان سخت باشد و علاوه بر آن برخی سخت‌گیری در زمینه اعطای ویزا به ایرانی‌ها نیز وجود دارد.

مزایای تحصیل در نروژ


آموزش در این کشور دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که ایرانیان را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و ویزای تحصیلی در نروژ ترغیب می‌کند. مهمترین مزایای تحصیل در این کشور به صورت خلاصه عبارتند از:

امکان استفاده از یک سیستم آموزش باکیفیت

برخورداری از سیستم آموزشی باکیفیت در دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی از مزایای مهم تحصیل در نروژ به شمار می‌رود. نروژ علی رغم اینکه کشور کوچکی است، سیستم آموزش باکیفیتی را ارائه می‌دهد که دارای تبادلات بین المللی بوده و بنابراین دانشجویان مهاجر نیز می‌توانند از این مزیت مهم برخوردار شوند. اساتید حرفه‌ای دانشگاه به راحتی در دسترس هستند و شهریه نیز در اغلب موسسات دانشگاهی معقول است. همچنین این سیستم شما را به عنوان یک علم آموز به پرورش تفکر انتقادی ترغیب می‌کند.

جامعه نروژ نیز یک جامعه مدرن است. برابری، ارزشی است که ریشه در قانونگذاری و سنت در این کشور دارد. به همین دلیل دانشجویان در دانشگاه از استانداردها، امکانات و تجهیزات مدرن آموزشی به صورت برابر بهره می‌برند و تفاوتی بین دانشجویان خارجی و دانشجویان بومی این کشور وجود ندارد.

فرصت‌های شغلی فراوان

تحصیل در نروژ به دلیل سیستم آموزشی باکیفیتی که در این کشور اشاره شد، یکی از بهترین راه برای آماده‌سازی شما از لحاظ کاری برای آینده است. مدرک معتبر سیستم آموزشی این کشور اروپایی باعث می‌شود، امکان اشتغال شما چه در داخل و چه در خارج از کشور فراهم شود. بنابراین به راحتی بعد از تحصیل برای اخذ ویزای کار و اشتغال در این کشور می‌توان اقدام کرد.

تدریس به زبان انگلیسی

تعدادی زیادی از برنامه‌ها و دوره‌های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشجویان غیربومی انگلیسی می‌دانند که مهارت های انگلیسی دارند در طول تحصیل در نروژ پیشرفت می‌کنند و در عین حال دانشجویان بومی نیز خسته نخواهند شد. سطح بالای تسلط به انگلیسی به طور کلی تحصیل در کشور نروژ و زندگی را هم آسان می‌کند.

استفاده از طبیعت منحصر به فرد نروژ

در کنار تحصیل شما می‌توانید از طبیعت منحصر به فرد و شگفت انگیز نروژ نیز لذت ببرید. شفق قطبی، آفتاب نیمه شب، فیورد، کوه‌های از برف پوشیده و … بخشی از این طبیعت خاص است. همچنین می‌توانید از هوای تازه، آب تمیز و فضای طبیعی لذت ببرید. به عنوان یک دانشجو که مشغول تحصیل در نروژ خواهید بود، هرگز از تجربه‌های خاص طبیعت‌گردی در این کشور خسته نخواهید شد.

آموزش رایگان

نروژ کشوری کوچک با منابع طبیعی بسیار زیاد است. به همین خاطر، حفظ و توسعه یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا،که برای همه آزاد و رایگان باشد، صرف نظر از سوابق اجتماعی و اقتصادی فرد، اولویت مهم مقامات نروژی است. این امکان همچنین برای دانشجویان بین المللی نیز تا حدی فراهم شده است. با این حال، باید برای تحصیل در نروژ باید به این نکته توجه کنید که این کشور هزینه بالایی برای زندگی دارد و شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید بتوانید از پس تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در نروژ برآیید. همچنین به عنوان یک جامعه ایمن شناخته شده که تقریباً در هر کجا که باشید می‌توانید احساس امنیت کنید.

مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ برای مهاجران


امکان تحصیل در نروژ و استفاده از سیستم آموزش باکیفیت این کشور در مقطع تحصیلی مختلف از ابتدائی تا دکترا برای مهاجران فراهم است. در ادامه هر کدام از این مقاطع تحصیلی را به صورت جداگانه و مختصر بررسی کرده‌ایم.

تحصیل در مقطع ابتدایی تا دبیرستان

سیستم تحصیلی برای دانش آموزان در نروژ شامل سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان است که از سن ۶ تا ۹ سالگی را در این سه مقطع می‌گذارنند. البته باید گفت که تحصیل اجباری در این کشور تنها در سن ۶ تا ۱۶ سالگی است. گذراندن سه سال دبیرستان به صورت اختیاری بوده و تنها برای افرادی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در دانشگاه هستند، ضرورت دارد.

از آنجایی که امکان اعطای ویزای همراه مانند کشورهایی چون کانادا برای تحصیل در نروژ فراهم نیست، دانش‌آموزان بین المللی در صورتی که دارای قیم قانونی در این کشور باشند، می‌توانند برای اخذ ویزا و تحصیل در مدارس این کشور اقدام کنند.

مقطع تحصیلی کارشناسی در نروژ

دانشگاه‌های این کشور یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در مقطع کارشناسی را دارند. برنامه‌های تحصیلی متنوع و رشته‌هایی با گوناگونی بالا یکی از دلایل مهمی است که نه تنها دانشجویان از کشورهای آسیایی بلکه بسیاری از اروپاییان را نیز برای تحصیل در این کشور ترغیب می‌کند. تحصیل در نروژ و در این مقطع تحصیلی به دو زبان انگلیسی و نروژی است. به همین خاطر فرد متقاضی باید آیلتس ۶ را ارائه دهد یا بتواند مدرک سطح ۳ زبان نروژی را کسب کند، یک سال هم دوره برای کسب این مدرک برگزار شده و بعد از کسب آن می‌توان تحصیل در دانشگاه را آغاز کرد. همچنین برای گرفتن لیسانس در این کشور مدت زمان سه سال تعیین شده است.

برای تحصیل در این مقطع، باید رشته مدنظر خود و دانشگاهی که در این رشته دارای برنامه آموزشی است را انتخاب کرده و تقاضای خود را برای پذیرش در دانشگاهی که برای تحصیل در نروژ انتخاب کرده‌اید، از طریق وب سایت دانشگاه ارسال کنید. همچنین علاوه بر ارسال تقاضا، ممکن است هر دانشگاهی یک سری مدارک از شما درخواست کنند که باید آنها را هم ارسال کنید. بعد از آن در صورت پذیرش تقاضا، می‌توانید برای دریافت ویزای از طریق سفارت اقدام کنید.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در نروژ

برای تحصیل در نروژ و در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی باید مدرک آیلتس ۶٫۵ و یا معادل تافل آن را داشته باشند. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل به صورت رایگان در برخی داننشگاه‌های این کشور و در رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی بسیار متنوع فراهم شده است.

توصیه می‌شود برای بالا بردن شانس پذیرش در این مقطع به ادامه تحصیل در رشته کارشناسی خود بپردازید. اغلب رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، البته در برخی دانشگاه‌ها هم تسلط به زبان نروژی شرط است که البته ماند شرایط مقطع کارشناسی، دوره یک ساله‌ای قبل از ورود به دانشگاه برای تسلط به این زبان برگزار می‌شود.

مقطع تحصیلی دکترا در نروژ

بدون شک یکی از بهترین مقاطع تحصیلی که امکان اقامت شما در کشور نروژ را بعد از فارغ التحصیلی فراهم می‌کند. تحصیل در نروژ و در مقطع دکترا به زبان انگلیسی است. تنوع رشته‌های دکترا نیز چون دیگر مقطع تحصیلی بسیار زیاد است. در صورتی که به دنبال پذیرش در رشته خود برای تحصیل در مقطع دکترا در این کشور هستید، باید ابتدا یک استاد را به عنوان سوپروایزر انتخاب کرده و با او مکاتبه انجام دهید.

بعد از موافقت استادی که برای سوپروایزر انتخاب کرده‌اید، باید شرایط علمی و پژوهشی چون یک رزومه قوی در این زمینه و مقاله های علمی و پژوهشی معتبری را هم داشته باشید. همچنین شما به مدرک زبان آیلتس ۷ نیاز دارید. مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع ۳ تا ۵ سال است و تحصیل کردن در این مقطع به صورت رایگان است. علاوه بر این با انجام کارهای تحقیقاتی دانشجویان می‌توانند حقوقی بین و بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کرون نروژ دریافت کنند.

شرایط بورسیه برای تحصیل در نروژ

گرچه که اکثر دانشگاه‌های نروژ امکان تحصیل رایگان فراهم شده است، اما یکی از راه‌هایی که تحصیل در کشور نروژ را به شکل بسیار ارزان‌تری ممکن می‌کند، دریافت بورسیه تحصیلی است. در واقع چون کشور نروژ در میان کشورهای اروپایی کشوری گران قیمت است با دریافت بورسیه می‌توان این هزینه‌ها را بسیار کاهش داد و در تأمین هزینه زندگی موفق

َشرایط تحصیل در نروژ

یکی از روش های مهاجرت به کشور نروژ، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور نروژ، تحصیل رایگان، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور نروژ در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد. تمامی دوره های تحصیلی در کشور نروژ برای متقاضیان بین المللیرایگان است.

دولت نروژ به دانشجو اجازهکار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور نروژ خواهیم پرداخت.

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور نروژ

دانشگاه اسلو (UiO)

دانشگاه اسلو بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه نروژ محسوب می شود که در سال ۱۸۱۱ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه با داشتن حدود ۳۰,۰۰۰ دانشجو دارد. مقطع کارشناسی در این دانشگاه فقط به زبان نروژی است و در عین حال حدود ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود.

دانشگاه برگن (UiB)

دانشگاه برگن در شهر و بندر زیبا و تاریخی برگن در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس شده است و حدود ۱۴۵۰۰ دانشجو دارد.

دانشگاهNTNU

دانشگاه فنی و مهندسی NTNU واقع در شهر دانشجویی ترونهایم (Trondheim)، دومین دانشگاه بزرگ کشور نروژ در سومین شهر بزرگ آن و از معتبرترین دانشگاه های اروپاست. دانشگاه ترونهایم بالغ بر ۲۰,۰۰۰ دانشجو از سراسر دنیا دارد و شامل هفت دانشکده و ۵۳ دپارتمان است. این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه بسیار معتبر و در عین حال در رشته های هنر،پزشکی و علوم انسانی نیز فعال است.

دانشگاه ترومسو(UiT)

دانشگاه ترومسو در شهر ترومسو در شمال نروژ واقع شده است.این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی تاسیس شده و در سال ۱۹۷۲ میلادی رسما افتتاح شده است. این دانشگاه بزرگترین مرکز تحقیقاتی بخش شمالی نروژ محسوب می شود و در حدود ۸۰۰۰ دانشجو دارد.

دانشگاه استاونگر(UiS)

دانشگاه استاونگر در شهر نفت خیز استاونگر در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده و در سال ۲۰۰۵ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای بیش از ۸۵۰۰ دانشجو بوده و دارای سه دانشکده علوم و فناوری، علوم اجتماعی و هنر و آموزش است. شهر استاونگر با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزارنفر چهارمین شهر پرجمعیت نروژ است که یکی از مهمترین قطب های صنعتی و تولیدی نروژ نیز محسوب می شود. استاونگر قطب صنعت نفت نروژ به شمار می رود و همچنین محل صنایع کنسروسازی و کشتی سازی این کشور است.

دانشگاه علوم زیستی نروژ(NMBU)

این دانشگاه با ۱۵۰ سال قدمت ( تاسیس سال ۱۸۵۹) و حدود ۳۰۰۰ دانشجو دارد.

اقامت تحصیلی در نروژ

شما برای تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای، نیازمند اخذ مجوز تحصیل در کشور نروژ هستید.

شرایط تحصیل در کشور نروژ و پاسخ به سوالات پرسیده شده در اینستاگرام

شرایط برای اخذ مجوز تحصیلی برای دانشگاه ها:

 1. پرداخت وجه درخواست
 2. اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزشی نظیر دانشگاه های معتبر کشور نروز.
 3. تحصیل به صورت تمام وقت.
 4. شما باید هزینه کافی برای زندگی در کشور نروژ را ارائه دهید. این میزان حداقل ۱۱۶۳۶۹ کرون نروژ به ازای هر سال است. این هزینه را می توان از طریق وام های دانشجویی، بورسیه های تحصیلی و یا ترکیبی از آن ها تامین نمود.
 5. در مواردی که نیاز به پرداخت شهریه داشته باشید، باید پول کافی برای پرداخت آن داشته باشید.
 6. باید محل اقامت مشخص در کشور نروژ داشته باشید.
 7. شرایط در کشور خودتان باید شرح داده شود و به این مورد اشاره کنید که پس از اتمام دوره تحصیلی به کشور خود باز خواهید گشت.

شرایط برای اخذ مجوز تحصیلی برای دانشگاه ها:

 1. پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن.
 2. تکمیل فرم درخواست اینترنتی.
 3. دو قطعه عکس که باید اخیراً اخذ شده باشد.
 4. نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور نروژ. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.
 5. مدارک و مستندات که نشان دهنده توانایی شخص برای پرداخت هزینه های تحصیلی است، که از طرق زیر قابل اثبات است:
 • مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی.
 • قرارداد همکاری پاره وقت که می بایست شامل مواردی از قبیل اینکه چند ساعت در هفته کار خواهید کرد، دستمزد و طول دوره قرارداد همکاری باشد.
 • گواهی تمکن مالی از حسابتان در یکی از بانک های کشور نروژ. با توجه به اینکه انتقال پول از ایران به نروژ مشکل است، شما می توانید در زمان ارائه مدارک خود به سفارت، گواهی تمکن مالی حساب خود در یکی از بانک های کشور ایران را ارئه دهید.
 1. مدارک مربوط به محل اقامت در کشور نروژ

سخن پایانی

از آنجایی که شرایط و قوانین اخذ ویزای نروژ برای تحصیل کمی سخت‌گیرانه است، برای اینکه دریافت پذیرش جهت تحصیل در نروژ و اخذ ویزا روند راحت‌تری باشد، توصیه می‌شود از خدمات موسسات مهاجرتی معتبر در این زمینه استفاده کنید. اینگونه موسسات به لحاظ داشتن نیروهای مجرب چون مشاوران و وکلای مهاجرت به راحتی کار شما را پیش خواهند برد. علاوه بر این درصد ریجکت شدن نیز تا حد زیادی پایین‌تر خواهد بود.

اگر قصد تحصیل در کشور نروژ را دارید کافی‌ست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور نروژ با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

فرم مربوط به ارزیابی رایگان تحصیل در نروژ

دانلود بروشور اطلاعات تحصیل در نروژ

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 0 میانگین: 0]

2 دیدگاه برای “تحصیل در نروژ (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.