ویزای توریستی کانادا؛ آشنایی با آسان‌ترین راه ورود به کشور کانادا

دریافت ویزای توریستی کانادا

کانادا از کشورهایی است که سالانه مقصد مهاجران و مسافران زیادی بوده و دریافت ویزای توریستی کانادا برای وارد شدن به این کشور یکی از مهم‌ترین مراحل اولیه ورود به آن است. این کشور دارای تنوع فرهنگی بالا و مکان‌های دیدنی بسیار زیبایی مانند آبشار معروف نیاگارا است. همچنین در هر شهری از کشور کانادا، غذاهای لذیذ و خوشمزه‌ای پخته می‌شود که به احتمال زیاد باب سلیقه شما است. کانادا به این دلایل و دلایل بیشمار دیگر، هر ساله پذیرای گردشگران خارجی زیادی از سراسر دنیاست.

ورود به کانادا و دریافت ویزای آن شرایطی دارد که در صورت نداشتن شرایط مناسب از ورود شما به کانادا جلوگیری می‌شود. به دلیل درخواست بالای مسافران و مهاجران برای ورود به این کشور، در سال‌های اخیر این شرایط کمی سخت‌تر از قبل شده است. با توجه به اینکه سفارت کانادا در ایران تعطیل است، شما باید خود را به کشورهایی برسانید که سفارت کانادا در آن‌ها فعالیت می‌کند. برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا در ادامه این مطلب از سایت صبا پلن با ما همراه باشید.

ویزای توریستی کانادا چیست

ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa) که یک ویزای موقت یا (TRV) است؛ این ویزا دارای انواع مختلفی می‌باشد که ممکن است شما آن‌ها را با نام‌های سینگل کانادا، مولتی کانادا و سوپر ویزای کانادا بشناسید. هر کدام از این ویزاهای توریستی دارای مدت زمان اقامت متفاوتی هستند و تعداد ورود و خروج آن‌ها به کانادا نیز فرق می‌کند. به طور مثال ویزای سینگل (Single Entry)، برای یک بار ورود و خروج به کشور کانادا است و با ویزای مولتیپل (Multiple Visa) می‌توان چند بار به کشور کانادا وارد و یا خارج شد.

تعیین نوع ویزای توریستی کانادا بستگی به هدف شما از این سفر دارد؛ به طور مثال اگر برای شرکت در یک جلسه، همایش، کنفرانس و یا مواردی از این قبیل به کانادا سفر می‌کنید، به احتمال زیاد برای شما یک ویزای سینگل صادر خواهد شد. در ویزای سینگل شما در یک تاریخ مشخص باید به این کشور وارد و در یک تاریخ مشخص از آن خارج شوید. اما اگر هدف و یا درخواست‌تان یک ویزای بلند مدت باشد، با توجه به مدارک و شرایط شما، ویزای مولتیپل در اختیارتان قرار می‌گیرد.

سوپر ویزای کانادا نوع دیگری از ویزای توریستی این کشور است که با دو ویزای دیگر تفاوت‌هایی دارد. این ویزا مدت زمان بیشتری نسبت به ویزای مولتیپل دارد و تعداد ورود و خروج آن نیز بیشتر است. دیگر نقطه قوت این ویزا در اعتبار آن است که متقاضیان زیادی هم دارد. در نظر داشته باشید که داشتن ویزای کانادا به این معنی نیست که شما اجازه ورود به این کشور را دارید. این افسر مرزی در فرودگاه است که اجازه ورود شما به این کشور را صادر می‌کند که با بررسی شرایط، ماهیت حضور شما و مدت زمان اقامت‌تان این کار را انجام می‌دهد.

آشنایی با انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا دارای شرایطی است که در صورت نقض آن‌ها، اعتبار ویزا از بین می‌رود. همچنین مدت زمان اقامت و تعداد ورود و خروج مجاز به کانادا نیز در هر ویزا متفاوت است که در ادامه توضیحات بیشتری درباره آن‌ها ارائه می‌دهیم.

ویزای سینگل کانادا

همانطور که از نام این ویزا پیداست، فقط برای ورود و خروج یکباره کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تاریخ مشخص شده باید وارد و در یک تاریخ از قبل تعیین شده، باید خارج شوید. البته باید بدانید اگر زودتر از تاریخ مشخص شده ویزا از کشور کانادا خارج شوید، به این معنی نخواهد بود که تا پایان اعتبار ویزای خود، یک بار دیگر می‌توانید وارد این کشور شوید. در واقع، ویزای سینگل، پس از خارج شدن شما از کانادا، اعتبار خود را از دست خواهد داد.

ویزای مولتیپل کانادا

این ویزا که با نام ویزای مولتی کانادا نیز شناخته می‌شود، دارای ۵ سال اقامت موقت کانادا می‌باشد. این ۵ سال به دلیل تاریخ منقضی شدن پاسپورت‌های ایرانی است و اگر که بیشتر بود، اقامت بیشتری دریافت می‌کردید. سالانه افراد زیادی برای دریافت این ویزا درخواست می‌دهند، اما شرایط آن‌ها برای دریافت این ویزا تایید نمی‌شود و یا شرایط دیگر افراد بهتر است. در برخی موارد دیده شده است که اعتبار این ویزا با توجه به اعتبار پاسپورت صادر می‌شود و زمانی که اعتبار پاسپورت به اتمام می‌رسد، زمان اقامت نیز تمام می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های ویزای مولتیپل کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به صورت نامحدود می‌توان وارد این کشور شد
 • در برخی موارد اعتبار این ویزا تا زمان اتمام پاسپورت است
 • تضمین اقامت ۶ ماهه برای هر بار ورود
 • تمدید ۶ ماهه اقامت با توجه به دلایل منطقی شهروند
 • اگر اقامت ۶ ماهه شما به اتمام رسید کافی است برای ۱ دقیقه خارج از مرزهای کانادا باشید و دوباره به این کشور بیایید تا اقامت ۶ ماهه تمدید شود
 • اگر در ۱۰ سال گذشته برای انگشت نگاری اقدام کرده باشید، دیگر نیازی به این کار نخواهد بود، حتی اگر تقاضای شما رد یا ریجکت شده باشد

از آنجاییکه اعتبار پاسپورت ایرانی حداکثر ۵ سال است، ویزای مولتیپل کانادا در ایران به ویزای ۵ ساله کانادا نیز معروف است. اما در عمل اگر از اعتبار پاسپورت متقاضی ویزای مولتیپل کانادا، ۳ سال مانده باشد، ویزای مولتیپل آن شخص نیز ۳ سال اعتبار خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ویزای مولتی کانادا؛ شرایط و مدارک لازم برای دریافت این ویزای مهم

ویزای نرمال

در ابتدا باید گفت که برای دستیابی به این ویزا در ابتدا باید ویزای مولتیپل کانادا را به دست آورید. سپس باید یک دعوت نامه رسمی و معتبر از سمت خویشاوندان خود دریافت کنید. برای دریافت این ویزا، تهیه دعوت نامه بر عهده متقاضی است و همه کارهای مورد نیاز مانند ترجمه و ارائه مدارک را باید این شخص انجام دهد. به طور کلی همه کارها بر روی دوش متقاضی است. این ویزا دارای اعتبار بیشتری نسبت به ویزای مولتیپل کانادا است.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا که با نام ویزای والدین نیز شناخته می‌شود، برای افراد بزرگسال (پدر، پدربزرگ، مادر و مادربزرگ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ویزا دارای اقامت دائم کانادا است و سن پدر و مادر باید بالای ۱۸ سال باشد. این ویزا با یک دعوت نامه داخلی دریافت می‌شود و وجود دعوت نامه برای دریافت آن الزامی است.

به طور مثال تصور کنید که پدر شما در کانادا زندگی می‌کند و شما خودتان نیز پدر یک فرزند هستید. پدر شما در سال حداقل باید ۲۴ هزار دلار کانادا درآمد داشته باشد، زیرا در زمان دعوت همه فیش‌های حقوقی و مدارک بانکی بررسی خواهد شد. در زمان ارسال دعوت نامه همه مدارک فرد دعوت کننده باید در پرونده باشد، در غیر این صورت دعوت نامه رد خواهد شد.

نکته‌ای درباره بیمه سلامت فرد دعوت کننده وجود دارد و این است که باید یک سال از پرداخت بیمه درمانی آن گذشته باشد و فرد دعوت کننده نیز باید تست‌های پزشکی را بگذراند تا تاییدیه پزشکی برای آن صادر شود. تاییدیه پزشکی نشان می‌دهد که شما دارای هیچ بیماری خاصی نیستید و پس از ورود به کانادا می‌توانید بیمه شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

مدارکی که شما برای دریافت ویزای کانادا نیاز دارید، شبیه به یکدیگر هستند و تفاوت خاصی در میان آن‌ها نیست. اما برای دریافت سوپر ویزای کانادا باید مدارک خاصی را ارائه دهید. این مدارک برای ثبت نام حضوری و آنلاین یکی است و همه‌ی آن‌ها را باید از پیش آماده کرده باشید. از مهم‌ترین مدارکی که باید زودتر از دیگر مدارک ارائه دهید، می‌توان به فرم درخواست ویزای کانادا اشاره کرد که باید با دقت بسیار زیادی تکمیل شود.

برای پذیرش فرم خود باید دو عامل را همیشه در نظر داشته باشید که یکی از آن‌ها دقت شما در پر کردن فرم است که هیچ اشتباهی نباید در آن شود و دیگری راضی کردن افسر پرونده برای ورود به کانادا است. در ادامه مدارک لازم را برای تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا و مراحل بعد از آن را به شما معرفی می‌کنیم.

مدارک مورد نیاز

 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار
 • یک قطعه عکس جدید ۵/۳ * ۵/۴ رنگی با زمینه سفید
 • ترجمه شناسنامه
 • ترجمه سند ازدواج در صورت همسفر بودن با همسر، در صورت همراهی فرزندان ترجمه گواهی اشتغال
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه
 • مدارک مالی، شامل نامه تمکن بانک به زبان انگلیسی و مهر شده با مهر امور بین الملل بانک، به همراه گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد
 • اگر گواهی سپرده بلند مدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه را نیز دارید، می‌توانید ارائه دهید
 • ترجمه اسناد ملکی
 • اگر دعوت نامه ندارید، ارائه رزرو هتل، شرح برنامه سفر و بلیط رفت و برگشت را باید داشته باشید
 • ترجمه رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین قصد مسافرت دارند مدارک لازم برای اخذ سوپر ویزای کانادا
 • مدارک مالی دعوت‌کننده که نشان دهنده پشتیبانی مالی دعوت شونده‌ها در مدت اقامت است
 • ارائه مدارک لازم که نشان دهنده حداقل حقوق سالانه تا ۲۴ هزار دلار است
 • مدارک پرداخت بیمه خدمات درمانی متقاضی حداقل برای یک سال از داخل خاک کانادا
 • مدارک اقامت و برگه‌های ارزیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت کننده
 • تاییدیه پزشکی سفارت برای متقاضیان
 • مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا

عوامل زیادی بر هزینه ویزای توریستی کانادا تاثیر دارد که می‌تواند قیمت آن را افزایش و یا کاهش دهد. به طور مثال اگر از یک شرکت خاص ویزای خود را دریافت کرده باشید و آن شرکت به شما قول هتل، ماشین، کشتی، زمین تفریحی و سرگرمی و یا موارد دیگر را داده باشد، هزینه شما قطعا بیشتر از چیزی می‌شود که انتظار دارید. در مقابل مراحل دریافت ویزا را اگر خودتان انجام دهید، هزینه زیادی نخواهد داشت، اما محل سکونت، خورد و خوراک، حمل و نقل و موارد دیگر بر عهده خودتان خواهد بود. توجه کنید که هزینه دریافت هر ویزای توریستی کانادا با سایز ویزاها فرق می‌کند، بنابراین قبل از انجام هر اقدامی با مشاور صحبت کنید.

رد شدن ویزای توریستی کانادا و دلایل آن

رد شدن ویزای توریستی کانادا که به آن ریجکت ویزا (Visa Reject) نیز می‌گویند در اکثر مواقع در درخواست مسافران، دانشجویان یا بازرگانان دیده می‌شود. اکثر این افراد برای جمع آوری مدارک و تامین شرایط مورد نیاز، زمان و انرژی زیادی روی این کار می‌گذارند و با رد شدن درخواست، این زمان و انرژی تلف می‌شود.

به طور کلی عوامل زیادی در رد شدن درخواست شما تاثیر دارند که یکی از آن‌ها می‌تواند نداشتن شغل ثابت در کشور مبدا و یا مهاجرت با تمام خانواده بدون قصد بازگشت باشد. در این شرایط افسر مرزی با یک نگاه به فرم درخواست شما، آن را رد می‌کند.

در ادامه مهم‌ترین دلایل ریجکت شدن ویزا را به شما می‌گوییم:

 • سفرهای زیادی به کشور کانادا نداشته باشید
 • وابستگی خانوادگی زیاد کشور مقصد داشته و که در کشور مبدا برعکس آن باشد
 • زمان پیشنهادی برای اقامت در کانادا هدف سفر شما همخوانی نداشته باشد
 • هدف شما برای سفر به این کشور منطقی نباشد
 • در کشور مبدا وضعیت شغلی مناسبی نداشته باشید
 • برای ورود به این کشور شرایط مالی خوبی نداشته باشید
 • سابقه شما برای ورود به این کشور به حد کافی خوب نباشد
 • در این کشور از خود سوء رفتار نشان داده و یا رفتار خوبی نداشته باشید
 • دعوت کننده تمکن مالی خوبی نداشته باشد
 • تشخیص افسر مبنی بر ارائه اطلاعات غلط از سوی فرد متقاضی

جمع‌بندی

در این مطلب از صبا پلن شرایط دریافت ویزای کانادا را به طور کامل برای شما شرح دادیم. همانطور که گفتیم شرایط متفاوتی برای دریافت ویزای توریستی کانادا وجود دارد و هر شخص با توجه به شرایط خاص می‌تواند وارد این کشور شود. به طور کلی دو روش برای ارائه درخواست ویزا به کشور کانادا وجود دارد که یکی از آن‌ها روش حضوری و دیگری روش آنلاین می‌باشد.

در روش حضوری شما باید به سفارت کانادا مراجعه کنید مدارک خود را به آن‌ها ارائه دهید. اما در روش حضوری می‌توانید در هر زمانی مدارک را کامل کرده و برای آن‌ها ارسال کنید. اگر در این زمینه به راهنمایی نیاز دارید، مشاوران صبا پلن برای کمک به شما آماده هستند و می‌توانید با یک تماس تلفنی و یا مراجعه به صفحه اینستاگرام ما از نکات لازم بهره‌مند شوید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.