هزینه تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۲۱ + روش‌های مدیریت آن

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

تحصیل با هزینه‌ی پایین در ترکیه

دلایل زیادی برای انتخاب کشور ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی وجود دارد. از پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه گرفته تا عدم نیاز به صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان. بعلاوه شما با ورود به دانشگاه‌های این کشور، می‌توانید در سیستم آموزشی بسیار با کیفیت در سطح دانشگاه‌های اروپایی نیز تحصیل کنید. بیشتر دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم هستند و از این رو می‌توانید با مدرک دانشگاه‌های آن برای کار به کشور برگردید.

اما یکی از مهمترین مسائلی که قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه‌ها یا شرکت در آزمون باید در نظر بگیرید، هزینه تحصیل در ترکیه و شرایط پرداختی در دانشگاه‌های این کشور است. در ادامه به طور کامل به هزینه‌ی تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور می‌پردازیم تا شما بتوانید دید کاملی از به آنچه در پیش رو دارید بدست آورید.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

در ترکیه ورود به مدرسه از سن ۷ سالگی شروع شده و تا ۱۲ سال بعد ادامه پیدا می‌کند. تحصیل در مدارس کاملاً رایگان است و نیازی نیست نگران پرداخت هزینه تحصیل در ترکیه در این مقطع باشید. با این حال اگر بخواهید در مدارس خصوصی تحصیل کنید، باید هزینه‌ی آنها را بپردازید. شهریه‌ی مدارس خصوصی این کشور بسته به امکاناتی که مدرسه در اختیار شما قرار می‌دهد و محل آن می‌تواند بیت ۱۰ تا ۲۸ هزار دلار در سال متفاوت باشد. در نظر داشته باشید که برای تحصیل در این مقطع، بورسیه‌ی کمک درسی در نظر گرفته نشده است.

بعضی از مدارس شبانه روزی این کشور به دانش آموزان خود خوابگاه ارائه می‌دهند که به میزان زیادی در هزینه تحصیل در ترکیه صرفه جویی می‌کند. چندین مدرسه‌ی بین المللی در ترکیه وجود دارند که دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و هزینه‌های تحصیل در آنها بیشتر است. اسامی این مدارس عبارتند از:

  • مدرسه‌ی برداشت
  • مدرسه‌ی بین المللی انگلیسی استانبول
  • مدرسه‌ی بین المللی کیتسون
  • مدرسه‌ی ایوب اوغلو

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

اگرچه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای شهروندان این کشور رایگان است؛ اما دانشجویان بین المللی باید شهریه بپردازند. با وجود آنکه شهریه‌ی دانشگاه‌های این کشور نسبت به دانشگاه‌های اروپایی چندان زیاد نیست، اما سطح کیفی آنها به همان اندازه بالاست و از این رو در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. هزینه تحصیل در ترکیه در یک دانشگاه دولتی برای دانشجویان خارجی از ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال متغیر است که به دانشگاه و رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید بستگی دارد. اما این مقدار برای زمانی است که شما بخواهید به زبان ترکی در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید. تحصیل به زبان انگلیسی هزینه‌ی بیشتر دارد.

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه چه برای دانشجویان بین المللی و چه برای دانشجویان ترکی مستلزم پرداخت شهریه است. با این حال مزیت ورود به آنها این است که نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارید. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند بسته به دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی بین ۵ تا ۲۰ هزار در سال متفاوت باشد.

مقطع دانشگاهی و هزینه‌ تحصیل در ترکیه

همانطور که گفتیم عوامل مختلفی بر شهریه‌ی دانشگاه تاثیر می‌گذارند: خصوصی یا دولتی بودن، اسم دانشگاه و اعتبار علمی آن، زبان تحصیلی و… اما یکی از مهمترین عوامل، مقطع تحصیلی است. با افزایش مقطع تحصیلی، هزینه تحصیل در ترکیه کاهش پیدا می‌کند. در ادامه بیشتر در مورد هزینه‌ی تحصیل در مقاطع مختلف توضیح می‌دهیم.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

دوره‌ی کارشناسی یک دوره‌ی چهار ساله است که هزینه‌ی آن بسته به زبان تدریس می‌تواند به صورت زیر متغیر باشد:

  • تحصیل به زبان انگلیسی : ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال
  • تحصیل به زبان ترکی: ۲۵۰ تا ۸۰۰ دلار در سال

اما این هزینه‌ برای دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است و می‌تواند از ۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال متغیر باشد. با این حال دانشجویان این مقطع این امکان را دارند که برای کمک به هزینه‌های خود، تا ۳۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌ی کارشناسی ارشد یک دوره‌ی دو ساله است و هزینه‌های تحصیل در این مقطع نیز بسته به دانشگاه و رشته‌ی دانشجو می‌تواند متغیر باشد. با این حال برای دوره‌های انگلیسی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ دلار و برای دوره‌های ترکی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار است. هزینه‌ی تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های خصوصی حتی تا ۱۲ هزار دلار در سال هم می‌رسد.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

دوره‌ی دکترا نیز بسته به فعالیت دانشجو می‌تواند بین ۳ تا ۴ سال متغیر باشد که هزینه‌های تحصیل در آن به زبان انگلیسی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال متغیر است. با شرکت در دوره‌های ترکی این مبلغ به ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در سال کاهش پیدا می‌کند. برای شرکت در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های خصوصی بین ۵ تا ۱۷ هزار دلار در سال باید هزینه کنید.

کنترل هزینه‌های تحصیل در ترکیه

با وجود آنکه هزینه‌ تحصیل در ترکیه نسبت به کیفیت سطح آموزشی در این کشور بسیار مناسب است، اما اقداماتی وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آن هزینه‌های خود را کاهش دهید. بعضی از این اقدامات به شرح زیر است:

تحصیل به زبان ترکی

همانطور که در بالا دیدید، هزینه‌ تحصیل در ترکیه در تمام مقاطع و تمام دانشگاه‌های آن به زبان ترکی، نسبت به زبان انگلیسی بیشتر است. از این رو شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های زبان ترکی، هزینه‌های خود را به میزان زیادی کاهش دهید. شما می‌توانید این دوره‌ها را هم در کشور خودمان بگذرانید و هم در دوره‌هایی شرکت کنید که توسط بعضی از دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود. با این کار شما با یک تیر دو نشان می‌زنید. در زمان زندگی و تحصیل در ترکیه شما خواه و ناخواه باید به زبان ترکی اشراف داشته باشید در غیر این صورت ممکن است در روند زندگی و تامین نیازهای خود به مشکل بر بخورید. بنابراین تسلط بر زبان ترکی به نظر فکر بسیار هوشمندانه‌ای می‌رسد.

کار دانشجویی

یکی از راه‌های بسیار موثر برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه ، انجام کارهای دانشجویی برای کمک به هزینه‌هاست. انجام کار دانشجویی در کشور ترکیه به تایید دانشگاه بستگی دارد. شما می‌توانید بسته به مقطع تحصیلی و رشته‌ای که در این دانشگاه‌ها می‌خوانید، تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنید. اساس سیستم تحصیلی در ترکیه به این صورت است که دانشجویان روی تحصیل خود تمرکز داشته باشند و میزان کار باید به حدی باشد که به این موضوع آسیب نرساند. شما می‌توانید یک سال پس از شروع دوره‌ی لیسانس کاری برای خود پیدا کنید. برای کار در این کشور نیاز به مجوز دولتی هم دارید. از این رو باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز به هیئت مشورتی بین المللی فرستاده تا بررسی شود.

کار دانشجویی در ترکیه هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر کارهای نسبتاً سبک و ساده‌ای است که به تخصص نیاز ندارد. شما حتی می‌توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی در دانشگاه محل تحصیل خود نیز کار کنید. در مقاطع تحصیلی بالاتر به ویژه دکترا شما حتی می‌توانید به تدریس در دانشگاه نیز بپردازید که به میزان زیادی در کاهش هزینه تحصیل در ترکیه کمک می‌کند.

مزیت دیگرِ کار دانشجویی در ترکیه، آشنا شدن با بازار کار این کشور است. این موضوع به ویژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهید بعد از تحصیل در این کشور مشغول به کار نیز شوید. با کار دانشجویی شما می‌توانید میزان درآمدها و شرایط کاری در این کشور را بررسی کنید و ببینید آیا برای کار پس از تحصیل برای شما مناسب است یا خیر. با وجود آنکه نرخ بیکاری در سال‌های گذشته در ترکیه افزایش پیدا کرده است و پیدا کردن کار مناسب کمی دشوارتر شده است، با این حال برای دانشجویان مستعد و پیگیر هنوز هم امکان پیدا کردن شغل مناسب با درآمد کافی وجود دارد.

استفاده از بورسیه‌های تحصیلی

کشور ترکیه بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد که شما می‌توانید از آنها برای مدیریت هزینه‌هایتان استفاده کنید. خبر خوب این است که این بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی نیز تعلق می‌گیرد و بیشتر رشته‌های تحصیلی را نیز در شامل می‌شود. با این حال شرایطی وجود دارد که شما باید آنها را تامین کنید تا بتوانید هزینه تحصیل در ترکیه را کاهش دهید.

شرط اول، شرط سنی است. برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی باید زیر ۲۱ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد زیر ۳۰ سال و برای مقطع دکترا زیر ۳۵ سال سن داشته باشید. شرط بعدی، شرط معدل است. برای استفاده از بورسیه در مقطع لیسانس، معدل دبیرستان شما باید بالاتر از ۱۴ باشد، برای بورسیه در مقطع ارشد و دکترا معدل دوره‌ی قبل شما باید بالاتر از ۱۵ باشد. برای ورود به دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی شرایط کمی فرق می‌کند و معدل شما باید بالاتر از ۱۸ باشد.

برای آنکه بورسیه به شما تعلق بگیرد باید مدارکی داشته باشید که سطح علمی بالای شما را اثبات کند. از نمرات دوران تحصیلی قبلی گرفته تا نمرات آزمون ورودی، مدرک زبان معتبر و … شما باید به مدیریت دانشگاه ثابت کنید که یک استعداد درخشان هستید. با دریافت این بورسیه می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. با این حال بورسیه‌هایی هم وجود دارند که درصدی هستند و شما را از پرداخت بخشی از هزینه تحصیل در ترکیه معاف می‌کنند. بعلاوه بیمه‌ی سلامت و خوابگاه‌ رایگان نیز در اختیار دانشجوی بورسیه شده قرار می‌گیرد. حتی می‌توانید به مدت یک سال در یک دوره‌ی زبان ترکی به صورت رایگان شرکت کنید.

برای استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه باید بین ژانویه تا فوریه به سایت رسمی ارزیابی بورسیه مراجعه کرده و مدراکتان را ارائه دهید. جواب اولیه‌ی درخواست شما تا پایان ماه آپریل صادر می‌شود.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

جدا از هزینه تحصیل در ترکیه شما باید آماده‌ی پرداخت هزینه‌های زندگی در این کشور هم باشید. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه، به دانشجویان خود خوابگاه دانشجویی می‌دهند که زندگی در آنها به مراتب ارزانتر از زمانی است که بخواهید خانه اجاره کنید. هزینه‌های مربوط به اجاره‌ی مسکن مهمترین بخش از هزینه‌های زندگی در این کشور را شامل می‌شوند و تحت تاثیر عوامل مختلفی است که از جمله‌ی آنها می‌توان به شهر و محله‌ی مورد نظر و اندازه‌ی بنا اشاره کرد. این هزینه می‌تواند در ماه بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر متغیر باشد.

بخش مهمی دیگری از هزینه تحصیل در ترکیه مربوط به خوراک است. این هزینه‌ هم در کشور ترکیه به نسبت کشورهای اروپایی بسیار مناسب‌تر است. به طور متوسط شما باید تا ۴۰۰ لیر در ماه، برای این هزینه‌ها تخصیص دهید که تحت تاثیر شیوه‌ی زندگی شما، می‌تواند متغیر باشد. در کنار اینها شما باید هزینه‌ای برای خرید اقلام تحصیلی نیز در نظر بگیرید. این هزینه‌ها هم می‌تواند بسته به رشته و شرایط تحصیلی شما متغیر باشد و نمی‌توان رقم دقیقی برایش تخمین زد. با این حال شما باید در هر ترم در حدود ۱۵۰ دلار برای این دسته از هزینه‌ها هم در نظر بگیرید.

حمل و نقل برای دانشجویانی که بورسیه‌ی تحصیلی می‌شوند رایگان است اما سایر دانشجویان باید ماهانه هزینه‌ای هم برای آن در نظر بگیرند. به هزینه‌های بالا، هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی را نیز اضافه کنید که بین ۴۰ تا ۷۰ دلار در ماه متغیر است.

سخن پایانی

با وجود آنکه هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه به مراتب از کشورهای اروپایی هم جوارش کمتر است؛ اما به عنوان دانشجویی که قصد تحصیل در این کشور را دارد باید ثابت کنید که توانایی پرداخت شهریه‌ی دانشگاهی و هزینه‌های مربوط به زندگی را دارید. از این رو یکی از مدارکی که در زمان ارائه‌ی پذیرش از سوی دانشگاه از شما خواسته می‌شود، مدرک اثبات تمکن مالی است.

پایین بودنِ هزینه تحصیل در ترکیه و در عین حال، بالا بودن سطح علمی و آموزشی مدارس و دانشگاه‌های این کشور، سالانه افراد زیادی را برای تحصیل به این کشور جذب می‌کند. بعلاوه شما این شانس را دارید که نه تنها در شرایط بسیار مساعدی تحصیل و زندگی کنید، بلکه مدرک بسیار معتبری بدست آورید که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران مورد تایید است. همچنین می‌توانید بعد از پایان تحصیل، ویزای خود را به ویزای کاری تغییر داده و پس از گذراندن زمان کافی و تامین شرایط مورد نظر، آن را به اقامت دائم در این کشور تبدیل کنید.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.