مهاجرت کاری به آلمان [شرایط کار، مزایا + لیست مشاغل]

مهاجرت کاری به آلمان

کشور آلمان؛ قطب صنعتی اروپا

آلمان به‌عنوان صنعتی‌ترین کشور در قاره اروپا شناخته می‌شود. کشوری وسیع در قلب قاره اروپا. آلمان به‌دلیل داشتن رشد اقتصادی بالا، بازار کار خوب، ثبات اقتصادی و هم‌چنین فراهم کردن شرایط تحصیل رایگان، به کشوری جذاب برای مهاجران تبدیل شده است. صباپلن در این مقاله شرایط مهاجرت کاری به آلمان و گرفتن اقامت آلمان از طریق کار را بررسی می‌کند.

نیاز یک کشور ثروتمند به نیروی کار

آلمان از ثروتمندترین کشورهای اروپا است که از از ۱۶ ایالت تشکیل شده و در برخی از مسائل هر ایالت می‌تواند به صورت مستقل تصمیم بگیرد. این کشور چهارمین کشور قدرتمند صنعتی در جهان است، در آلمان تعداد صنایع، کمپانی‌ها و کارخانه‌ها بسیار زیاد است. همین امر منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی فراوان در این کشور شده است.

در سال‌های اخیر آلمان با کمبود نیروی کار مواجه شده است، و برای رفع این نیاز اقدام به جذب نیروی کار از سراسر جهان کرده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی از مهاجرین اقدام به اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کار می‌کنند.

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان از بهترین روش‌های مهاجرتی است. در صورتی که شما می‌توانید ویزای کار آلمان را اخذ کنید، روش دیگری به شما برای مهاجرت به آلمان توصیه نمی‌شود. حداقل شرایط لازم را برای اخذ ویزای کار آلمان عبارتند از:

 • سن شما ترجیحاً باید زیر ۴۵ سال باشد. در برخی از مشاغل با داشتن رزومه‌ی بسیار قوی، تا ۵۵ سال هم می‌توان برای اخذ ویزای کار اقدام کرد. (مانند پزشکان متخصص)
 • داشتن مدرک تحصیلی لیسانس (حداقل) که به تائید (ZAB) رسیده باشد.
 • رشته تحصیلی و سوابق کاری شما باید متناسب با لیست رشته‌های مورد نیاز باشد.
 • فرد متقاضی ویزا باید پیشنهاد شغلی (Job offer) از سوی کارفرمای مورد تائید داشته باشد. دقت کنید پیشنهاد کاری مناسب باید از شرکتی باشد که مشکلات مالیاتی نداشته و تازه تأسیس هم نبوده باشد.
 • داشتن رزومه کاری قوی، قابل استناد و مرتبط با رشته‌ی تحصیلی. با توجه به قوانین جدید حداقل ۳ سال سابقه کار الزامی می‌باشد.
 • تسلط به زبان آلمانی (حداقل در سطح A2) و یا انگلیسی (حداقل در سطح IELTS 5.5)

دو روش اصلی جهت اخذ ویزای کار آلمان

دو روش اصلی برای مهاجرت کاری به آلمان وجود دارند که در ادامه مطلب بررسی می‌شوند.

اخذ ویزای کار آلمان از طریق Job Offer

نخستین راه جهت اخذ ویزای کار آلمان داشتن job offer است. در این روش شخص متقاضی باید از طرف کارفرمایی در کشور آلمان پیشنهاد استخدام کاری داشته باشد. در گذشته اگر شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود داشت، کارفرمای آلمانی نمی‌توانست در خارج از کشورهای اتحادیه اروپا برای نیرویی دعوتنامه کاری ارسال کند. باتوجه به قوانین جدید ویزای کار آلمان در سال ۲۰۲۱، شهروندان آلمان یا اتحادیه اروپا در اولویت نخست قرار ندارند.

ویزای جستجوی کار آلمان

دومین روش جهت اخذ ویزای کار آلمان ویزای جستجوی کار است. مدت زمان این ویزا ۶ ماه است. این ویزا به شخص خارجی تعلق می‌گیرد. متقاضی ۶ ماه فرصت دارد که در آلمان حضور داشته باشد و شغل مورد نظر خود را که با رشته تخصصیش در ارتباط است را پیدا کند. در سال جدید میلادی شرایط دریافت این ویزای آسان‌تر شده است.

اگر شما در رشته خود دو سال تحصیل تخصصی داشته باشید و مدرکی که دارید به تایید آلمان برسد، شما نیز می‌توانید این ویزا را دریافت کنید. توجه داشته باشید که مهارت در زبان انگلیسی و یا آلمانی برای اخذ این ویزا ضروری است.

چند روش جایگزین برای مهاجرت کاری به آلمان

روش‌های جایگزین هم برای گرفتن اقامت کاری آلمان وجود دارند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

گذراندن دوره آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ، یک دوره‌ی فنی حرفه‌ای در آلمان است. این دوره متقاضی را برای ورود به بازار کار در حرفه های مختلف آماده می‌کند. مدت زمان این دوره‌ها تقریبا بین ۱۸ تا ۲۴ ماه است. برای گذراندن این دوره شرایط سنی خاصی وجود ندارد، ولی بهتر است که سن شما بالای ۴۵ سال نباشد. هرچه سن شما شما پایین‌تر باشد احتمال موفقیت شما بیشتر می‌شود.

اکنون نزدیک به ۴۰۰ رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

بلوکارت (کارت آبی)

بلوکارت نوعی از ویزای کاری برای اتحادیه اروپا است. بلوکارت برای اتباع کشورهای خارج از جامعه اروپایی است و ایده کارت آبی به‌منظور جذب ساده‌تر نیروهای متخصص در تمامی اتحادیه اروپا شکل گرفت. داشتن کارت آبی به‌معنی اجازه کار (work permit) در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. کارت آبی به کارجویان این امکان را می‌دهد که به‌راحتی در اتحادیه اروپا (به‌غیر از انگلستان) کار و زندگی کنند.

مقایسه ویزای کار آلمان با دیگر ویزاها

خوشبختانه شرط صدور این نوع ویزا شرط سخت و پیچیده ای نیست و سختی‌های ویزای کاری استرالیا و کانادا را ندارد، نیازمند پارامترهای خاص و آنچنانی نیست که دست یافتن به آنها کاری سخت و زمانبر باشد. مشخصا کشور آلمان نیازمند مدرک زبان نیست و در سایت سفارت اعلام شده است که در صورت امکان ارائه شود. البته این نکته ضروریست که افرادی که توانایی مکالمه انگلیسی و یا آلمانی دارند شانس بیشتری جهت دریافت این ویزا دارند.

مشاغل مورد نیاز در آلمان

دولت آلمان لیستی از مشاغل مورد نیاز خودش را اعلام کرده است. متخصصین در این زمینه‌ها شانس بیشتری برای یافتن کار دارند. در قوانین گذشته باید برای دریافت اقامت کاری حتما در شغلی که به رشته تحصیلی شما مربوط مشغول به کار می‌شدید. در قوانین جدید شما می‌توانید شغلی که تا حدودی هم مشابه با رشته تحصیلی شما است را انتخاب و درآن مشغول به کار شوید. لیست تعداد زیادی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان به شرح زیر است:

طراحی صنعتی، روانشناسی، اقتصاد، مهندسی کشاورزی و علوم دامی، مهندسی کشاورزی (علوم و صنایع غذایی)، مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)، شیمی کاربردی، هندسه، کامپیوتر گرایش نرم افراز، کتابداری مهندسی مواد، مهندسی برق، مهندسی پزشکی، دبیری علوم اجتماعی، حسابداری، مدیریت جهانگردی حقوق، مددکاری اجتماعی.

مامایی، مکانیک، متالوژی، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی مهندسی صنایع، مهندسی شیمی، مهندسی تکنولوژی، مترجمی زبان انگلیسی، موسیقی، علوم اقتصاد (اقتصاد نظری)، علوم تربیتی (پیش دبستانی و دبستانی)، روانشناسی بالینی، مترجمی زبان آلمانی، زیست شناسی (میکروبیولوژی)، مهندسی معماری، علوم اقتصاد (اقتصاد صنعتی)، زیست شناسی، علوم جانوری، زیست شناسی عمومی، گرایشات پزشکی و پرستاری.

مزایای مهاجرت کاری به آلمان

 • مهاجرت کاری به آلمان در درجه نخست رفاه مالی و امنیت شغلی شما را تضمین می‌کند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله مزایای دیگر مهاجرت کاری به آلمان را برای شما بازگو کنیم.
 • حقوق کاری و تمامی شرایط قبل از دریافت ویزا و قبل از این‌که به آلمان مهاجرت کنید کاملاً مشخص شده است. این کار سبب می‌شود شما با دید مناسبی گام بردارید و برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. حداقل حقوق در آلمان تقریبا بین ۲۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ یورو در سال است.
 • امکان اینکه شما بتوانید با خانواده به آلمان مهاجرت کنید هست. شما با سند دریافت حقوق ماه اول و قرارداد اجاره خانه می‌توانید همسر و کلیه اعضای خانواده (زیر ۱۸ سال) را به آلمان بیاورید.
 • امکان کسب اقامت دائم پس از ۵ سال برای شما و همراهانتان وجود دارد. درواقع از اصلی‌ترین شیوه‌های مهاجرت به آلمان استفاده از همین روش ویزای کار است.
 • امکان گرفتن پاسپورت آلمان بعد از اخذ اقامت دائم، برای شما و همراهانتان وجود دارد.
 • برای همراهانتان امکان کار و تحصیل از ابتدا وجود دارد، اما برای فرد متقاضی دهنده تا زمانی که اقامت دائم دریافت نکرده است امکان تحصیل وجود ندارد، اما این امکان در مقطع دکترا بلامانع است.
 • شما و کلیه همراهانتان از روز اول از کلیه حقوق شهروندی آلمان بهره‌مند می‌شوید.
 • برخی از کارفرمایان برای کارمندان خود شرایط اسکان در نظر می‌گیرند و فرد می‌تواند رایگان اقامت داشته باشد. کارفرمایان برای پرستاران خوابگاه‌های رایگان را در نزدیکی به بیمارستان در نظر می‌گیرند. اگر کارفرمای شما حقوق بالایی به شما پرداخت کند، امکان اسکان رایگان برایتان کم‌تر است و اگر حقوق پایین‌تری به شما پرداخت می‌شود امکان اینکه کارفرما شرایط اسکان رایگان را برای شما فراهم کند هست.
 • امکان بهترشدن شرایط کاری و آموزش شما در حین کار نیز وجود دارد. یکی از سیاست‌های دولت آلمان جهت همسان‌سازی مهارت‌های کارکنان این است که پس ‌از آن حقوق فرد متقاضی افزایش چشمگیری خواهد داشت.
 • کشور آلمان به‌عنوان قدرتمند‌ترین اقتصاد اروپا مدت‌هاست که از ثبات بالایی در قیاس با سایر کشورهای اروپایی برخوردار است. بحران‌های اقتصادی جهانی همانند بحران سال ۲۰۰۸ که گریبان گیر اکثر کشورهای صنعتی جهان شد، نتوانست در اقتصاد این کشور خللی وارد کند.
 • ریسک موفقیت این پروسه نسبت به سایر ویزاها در بسیاری از مشاغل بسیار است. با توجه به نیاز بیش از حد کشور آلمان به برخی از مشاغل مهندسی و یا پرستاری، دولت با مساعدت بیشتری پرونده‌های مهاجرین را بررسی می‌کند.

نکات مهم مهاجرت کاری به آلمان

در سال‌های اخیر میزان مهاجرت به آلمان بسیار افزایش‌یافته است. اثبات این امر تشکیل صف‌های طویل در جلوی کنسولگری آلمان است.

اگر شما به دنبال فراهم کردن شرایط لازم برای مهاجرت به آلمان هستید می‌توانید یک سری از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکاتی را که توسط کارشناسان صبا‌پلن بررسی شده است را قبل از مهاجرت به آلمان بخوانید تا با دید بهتری برای این کار اقدام کنید.

 • قبل از انجام هر کاری ابتدا هدف خود را مشخص کرده تا در ادامه کار با سردرگمی رو‌به‌رو نشوید.
 • در تمامی مراحل اخذ ویزا همواره از یک وکیل باتجربه کمک بگیرید.
 • قبل از سفر به کشور آلمان در مورد خصوصیات، آداب و جزئیات فرهنگ مردم این کشور و آداب کاری اطلاعات موردنیاز را به دست آورید.
 • تمامی هزینه‌های ممکن را در تمامی مراحل اخذ و اقامت در نظر بگیرید.
 • شما باید در بهترین و مناسب‌ترین زمان اقدام به درخواست صدور ویزای کاری این کشور کنید تا بتوانید در زمان مشخص‌شده به مهاجرت خود بپردازید.
 • توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای کاری آلمان حتما از طریق مؤسسات مهاجرتی مجاز اقدام کنید.
 • در طی مصاحبه‌ای که در سفارت انجام می‌دهید یک سری پرسش‌ها پیرامون اهداف و سوابق کاری‌تان پرسیده می‌شود. همواره خونسرد باشید تا بتوانید به‌درستی خودتان و اهدافتان را بازگو کنید.
 • تمامی قوانین و مقررات در کشور آلمان را رعایت کنید و توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید تا در مدت‌زمانی که در این کشور اقامت دارید با مشکل بزرگی مواجه نشوید.
 • قابل ذکر است که هزینه زندگی در این کشور صنعتی، برای یک نفر در ماه حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغیر است که شامل هزینه های خوراک، رفت و آمد، اجاره مسکن و پوشاک می‌شود. البته این هزینه ها بسته به نوع زندگی روزانه هر فردی در هر کشوری امر مسلم هست که متغیر است.

صباپلن؛ مشاور حرفه‌ای شما برای مهاجرت کاری به آلمان

آلمان از بهترین کشور‌ها برای اخذ ویزای کار است، کشوری قدرتمند از لحاظ اقتصادی برپایه صنایع مختلف. در این مقاله درباره شرایط کار در آلمان، لیست رشته‌های مورد نیاز و شرایط اخذ ویزای کار آلمان اطلاعاتی را به شما همراهان عزیز صباپلن ارائه کردیم. اصلی‌ترین توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام، کلیه جوانب را بررسی نموده، از مشاوران ما کمک بگیرید تا با اطمینان کامل برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کنید.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.