اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

مقدمه

اگر به دنبال مهاجرت به اتریش باشید، روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از رایجترین روش‌ها‌، دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت است. این روش جزو روش‌های مهاجرت کاری محسوب می‌شود و مخصوص افرادی است که در ایران شرکت دارند ( یا حتی ندارند) و می‌خواهند شعبه‌ی دیگری از شرکت خود را در این کشور تاسیس کنند. برای دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت، باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید و سلسله مراتبی را طی کنید که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

مزایای ثبت شرکت در اتریش

به عنوان یک خارجی مزیت‌های زیادی در ثبت شرکت در اتریش برای شما وجود دارد. در درجه‌ی اول می‌توانید در این کشور اقامت بگیرید. اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت، خود مزایای دیگری به همراه دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به امکان افتتاح حساب بین المللی، دریافت بیمه‌ی درمانی رایگان، امکان دریافت وام‌های کم بهره‌ی بانکی، دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده و دریافت حق تحصیل برای آنها اشاره کرد. بعلاوه دریافت پاسپورت اتریشی به شما این امکان را می‌د‌هد تا به راحتی به کشورهای اروپایی هم سفر کنید.

یکی از مزایای دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت این است که شما می‌توانید در کشوری که درصد ریسک کار در آن بسیار پایین است، مشغول به کار شوید و درآمد بسیار خوبی داشته باشید. بعلاوه اگر سابقه‌ی اداره‌ی یک کسب و کار را داشته باشید، با شروع کار در اتریش متوجه می‌شوید که نیروی کار در این کشور با هزینه‌ی بسیار کمتر، بهره‌وری بسیار بالایی دارند.

از آنجایی که نرخ فساد در ادارات دولتی اتریش بسیار پایین است می‌توانید به راحتی مراحل ثبت شرکتتان را انجام دهید و اگر در حین کار به کمک آنها نیاز داشته باشید می‌توانید مطمئن باشید که کارتان در اسرع وقت انجام می‌شود. روابط بین المللی در اتریش بسیار قوی است و شما این شانس را پیدا می‌کنید که با ثبت شرکت در این کشور، با کشورهای مختلفی همکاری داشته باشید و بتوانید کسب و کارتان را گسترش دهید.

شرایط عمومی ثبت شرکت در اتریش

دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت به دو شیوه انجام می‌شود: یا می‌توانید شرکت جدید خود را در آنجا ثبت کنید یا می‌توانید یکی از شرکت‌هایی که از قبل در این کشور ثبت شده است را خریداری کنید. از مزایای ثبت شرکت در اتریش این است که بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی شما به شراکت با یک فرد بومی نیاز ندارید و می‌توانید مالک کامل شرکت خود باشید. با ثبت شرکت، اقامت یک ساله دریافت می‌کنید و بعد از پایان این مدت اگر شرکتتان همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد، می‌توانید آن را تمدید کنید. در نهایت بعد از پنج سال تمدید، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

برای ثبت شرکت در اتریش شرط سنی وجود دارد ( بالای ۱۸ سال) و فرد متقاضی برای ثبت شرکت نباید به هیچ عنوان سابقه‌ی کیفری داشته باشد. اگر مراحل ثبت شرکت توسط افراد متخصص و آشنا با فرایند انجام شود، می‌تواند ظرف یک ماه به پایان برسد.

مراحل دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

برای دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت در این کشور، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

تعیین نوع شرکت

در گام اول شما باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع شرکتی را در این کشور ثبت کنید. برای این کار نیاز است انواع شرکت در اتریش را بشناسید. به طور کلی شرکت‌های اتریشی را می‌توان در سه دسته طبقه‌بندی کند:

شرکت با مسئولیت محدود (GmbH): بیشتر شرکت‌های اتریشی از این نوع هستند. این شرکت یک نوع شرکت حقوقی با مشخصات و امتیازات خاص خودش است. بعلاوه هم می‌تواند توسط فرد و هم توسط گروهی از افراد به ثبت برسد. حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت ۳۵ هزار یورو است. بیشتر افرادی که سعی در دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت را دارند، این نوع شرکت را انتخاب می‌کنند.

شرکت سهامی عام (AG): این شرکت هم می‌تواند توسط یک یا چند نفر تاسیس شود و همین افراد می‌توانند اعضای هیئت مدیره را نیز تعیین کنند. شرکت سهامی عام حداقل باید سه نماینده‌ی اجرایی داشته باشد و پس از ثبت باید به ثبت تجارت ملی اتریش برسد تا یک شخصیت حقوقی پیدا کند. حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت ۷۰ هزار یورو است.

شرکت مشارکت آزاد (مشارکت عمومی) یا OG: در شرکت مشارکت آزاد تمامی شرکا به صورت انفرادی مسئولیت کامل دارند. برای ثبت این شرکت، احراز صلاحیت تنها یک شریک کفایت می‌کند و می‌تواند یک شرکت حقوقی باشد.

شرکت مشارکت محدود یا KG: در شرکت مشارکت محدود، یک شریک اصلی وجود دارد که مسئولیت بیشتر امور را به عهده می‌گیرد، سایر شرکا بسته به میزان سرمایه‌ای که وسط گذاشته‌اند، مسئولیت بخشی از امور را به عهده می‌گیرند.

شرکت مشارکت غیرفعال یا STGES: شرکت مشارکت غیرفعال یک شرکت حقوقی نیست. در این شرکت، افراد می‌توانند سرمایه گذاری کنند اما شرکای غیرفعال مسئولیتی در اداره‌ی شرکت ندارند و تنها مالک؛ مسئولیت تصمیم گیری برای امور را دارد. این شرکت نیازی به ثبت تجاری ندارد.

انتخاب نام شرکت

در مرحله‌ی بعد برای دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت؛ شما باید یک نام خاص برای کسب و کارتان انتخاب کنید. این کار را می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید. نکته‌ی مهم در انتخاب نام این است که بسته به نوع شرکتی که انتخاب می‌کنید، پسوند ویژه‌ای می‌گیرد. نامی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با فعالیت‌های شرکت بوده و به هیچ عنوان تکراری نباشد. از این رو شما می‌توانید اسامی مدنظرتان را به وکیل شرکت خود ارائه دهید تا او بتواند از مجاری قانونی تکراری نبودن و قابل ثبت بودن آنها را بررسی کند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در اتریش

برای آنکه بتوانید به اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت دست پیدا کنید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اصل و کپی مدارک هویتی از جمله گذرنامه‌ی متقاضی و کلیه‌ی شرکا
 • مدارک تحصیل متقاضی و شرکا
 • اساسنامه‌ی شرکت*
 • مدارک اثبات در اختیار داشتن فضای مورد نیاز برای فعالیت شرکت مانند اجاره نامه یا سند مالکیت
 • نمونه امضای متقاضی و شرکا
 • گواهی عدم سوء پیشینه ( این مدرکی است که افراد خارجی یا افرادی که کمتر از ۵ سال در اتریش زندگی کرده‌اند باید ارائه کنند.)
 • بیمه‌ی درمانی ( از ثبت در صندوق سلامت اتریش بدست می‌آید.)
 • اثبات صلاحیت حرفه‌ای برای کار در شرکت
 • مدارک رسمی تعیین سهامداران ( حداقل یکی)
 • مدارک رسمی تعیین مدیر عامل (حداقل یکی )
 • توافق نامه‌ی رسمی بین سهامداران
 • ارائه‌ی بیزینس پلن *
 • فیش پرداخت هزینه‌ی ثبت شرکت

لازم به ذکر است که این مدارک می‌تواند بسته به نوع شرکت متفاوت باشد و به تعداد کمتر یا بیشتری از آنها احتیاج داشته باشید.

* در اساسنامه‌ی شرکت شما باید شرح فعالیت‌های آن و قوانینی که خود و شرکا موظف به انجام هستید را قید کنید. با این حال اساسنامه‌ می‌تواند بعداً تغییر کند.

* ارائه‌ی بیزینس پلن یکی از مهمترین بخش‌ها در دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت است. در این طرح توجیهی تمامی اطلاعات شرکت شما باید عنوان شود. برای آنکه بتوانید فرایند ثبت شرکت در اتریش را به جریان بیاندازید، باید این طرح را به تایید دولت اتریش برسانید. نکات مهمی در مورد نوشتن طرح تجاری یا همان بیزینس پلن وجود دارد. در مرحله‌ی اول بهتر است که شما خودتان آن را بنویسید زیرا بیشتر از هر شخص دیگری از اطلاعات شرکت مطلع هستید اما از آنجایی که نوشتن آن به قواعد نگارشی خاصی نیاز دارد، بهتر است در نوشتنش از وکلا یا مشاورین مربوط به همین کار کمک بگیرید.

تعیین سهم و تهیه‌ی مهر رسمی

در مرحله‌ی بعدی شما باید سرمایه و میزان سهم هر کدام از شرکا در این سرمایه را تعیین کرده و آن را در اساسنامه‌ی شرکت به ثبت برسانید. بعلاوه باید یک مهر رسمی نیز برای شرکت طراحی کرده و تصویر آن به برای موسسات مربوطه ارسال شود.

هزینه و مالیات‌های ثبت شرکت در اتریش

دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت یکی از گرانترین روش‌های دریافت اقامت در این کشور است از این رو فردی که به این طریق قصد مهاجرت به اتریش را دارد باید از میزان ریسک سرمایه، مالیات‌هایی که باید پرداخت کند و هزینه‌ی ثبت شرکت در این کشور مطلع شود. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در اتریش، ۳۵ هزار دلار است که مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) است. به هر میزان که محدوده‌ی فعالیت‌های شرکتی گسترده‌تر باشد، هزینه‌ای که باید برای ثبت آن پرداخت کنید نیز بیشتر است.

دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت برای شما هزینه‌های مالیاتی نیاز به همراه خواهد داشت و شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید از این هزینه‌ها مطلع باشید. یکی از مزیت‌های ثبت شرکت در اتریش، دریافت مالیات‌های مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. مالیات وابسته به درآمد، همانطور که از نامش پیداست بسته به میزان درآمد شما می‌تواند متفاوت باشد.

جدول مالیات بر درآمد در این کشور به شرح زیر است:

میزان درآمد سالانهمالیات
کمتر از ۱۱ هزار یورومعاف از مالیات
۱۱ تا ۱۸ هزار یورو۲۵ درصد
۱۸ تا ۳۱ هزار یورو۳۵ درصد
۳۱ تا ۶۰ هزار یورو۴۲ درصد
۶۰ تا ۹۰ هزار یورو۴۸ درصد
۹۰ تا ۱۰۰ هزار یورو۵۰ درصد
بیش از ۱۰۰ یورو۵۵ درصد

با وجود آنکه اتریش از نظر مالیاتی جزو کشورهای ارزان محسوب می‌شود با این حال روش‌های مختلفی وجود دارد که شما بتوانید حتی مالیات کمتری نیز پرداخت کنید. به عنوان مثال کسب و کارهایی که به آموزش مربوط می‌شوند مالیات کمتری باید بدهند و حتی تا ۲۰ درصد مشمول کسر مالیات می‌شوند.

ریسک کسب و کار در اتریش

از نظر ریسک هم کشور اتریش بین کم ریسک‌ترین کشورهای اروپا و جهان قرار دارد. میزان ریسک در یک کشور را از عددی بین ۱ (کمترین ریسک) تا ۷ ( بیشترین ریسک) در نظر می‌گیرند و ریسک کسب و کار در اتریش در این مقیاس برابر با ۱ است.

افتتاح حساب برای شرکت

برای دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت شما باید یک حساب بانکی برای خودتان باز کنید. برای این کار به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • مدارک هویتی از جمله پاسپورت
 • مدارک اقامتی مانند اجاره نامه یا سند
 • مدارک اشتغال
 • اساسنامه‌ی شرکت

از بهترین بانک‌های اتریش برای افتتاح حساب شرکت می‌توان به بانک‌ اتریش و بانک Raiffeisen Zentralbank اشاره کرد.

اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت فرایند طولانی و پیچیده است و آخرین پیشنهاد موکلین مهاجرتی برای ورود به این کشور است. شما برای دریافت این نوع اقامت به سرمایه‌ی زیادی نیاز دارید. متاسفانه بسیاری از افراد این میزان از سرمایه را ندارند. بنابراین این نوع روش اقامتی، اصولاً آخرین روش اقامتی است و بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که تمام راه‌های دریافت اقامت را بررسی کرده و مطمئن شوند که روش دیگری برایشان وجود ندارد.

فرایند دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت پیچیدگی‌هایی دارد و از این رو بیشتر افراد آن را از طریق وکیلی انجام می‌دهند که به امور تجاری و حقوقی اشراف دارد. بیشتر مدیران وکلایی را استخدام می‌کنند و به آنها وکالت رسمی می‌دهند تا کارهایشان را در کشور و بیرون از آن انجام دهند. به ویژه که فرایند ثبت شرکت در اتریش نیازمند حضور در این کشور است، از این رو استخدام یک وکیل می‌تواند به راحت‌تر کردن امور بسیار کمک کند. شما می‌توایند از وکیل حقوقی در تمام مراحل ثبت شرکت کمک بگیرید، حتی در زمان انتخاب نوع شرکت هم آنها می‌توانند مشاوره‌های خوبی در اختیارتان قرار دهند. بعلاوه آنها می‌توانند در زمان امضای تعهدات در این کشور همراهتان باشند تا کوچکترین ضرر مالی نبینید.

وکلای حقوقی مهاجرتی از آنجایی که برای افراد زیادی اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت گرفته‌اند، به خوبی می‌دانند که چه شرکتی در این کشور به سوددهی می‌رسد و چطور می‌توان با کمترین هزینه‌ی ممکن این نوع از اقامت را دریافت کرد. با این حال اگر فرد بخواهد خودش برای ثبت شرکت به اتریش برود، باید با ویزای همراه فرد دیگری که قبلاً مهاجرت تحصیلی یا کاری به این کشور داشته ، وارد خاک اتریش شود.

سخن پایانی

دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت یکی از سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین روش‌های دریافت اقامت این کشور است. همانطور که در این مقاله گفته شد، بیشتر شرکت‌های مهاجرتی توصیه‌ می‌کنند که به این گزینه به عنوان آخرین روش مهاجرتی نگاه کنید. با این حال اگر توانایی پرداخت هزینه‌ها و سرمایه‌ی کافی برای شروع یک کسب و کار را داشته باشید، کشور اتریش یکی از بهترین کشورها برای انجام تجارت است و با انتخاب درست می‌توانید خیلی زود به سوددهی برسید.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.